_Letní průjmy jsou z ovoce i vody

Datum publikace: 22.06.2018

Přemíra ovoce, koupání v rybnících, zkažené potraviny i virózy. To jsou nejčastější příčiny průjmů u dětí i dospělých v létě.

Průjmy mohou mít celou řadu příčin.

Přemíra ovoce

Mezi velmi časté příčiny patří dietní chyba. „Řidší stolice a častější potřeba jít na velkou může souviset s nadměrnou konzumací ovoce. Melouny, meruňky, broskve, ale i jahody či rybíz ve velké míře vedou k uvedeným potížím. Ne vždy jde o průjem v pravém slova smyslu, v mnoha případech jde spíš o to, že střeva zrychlí svou peristaltiku a to se následně odrazí i v četnosti vyprazdňování,“ popisuje MUDr. Markéta Geleneky z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce. V těchto případech může být vyprazdňování doprovázeno mírnými bolestmi břicha a nadýmáním. Naopak, to, co následky konzumace velkého množství ovoce nedoprovází, jsou silné křeče a teplota.

Střevní infekce z potravin

Teplota a velké bolesti břicha ale doprovází střevní infekce. Jejich zdrojem mohou být nevhodně skladované potraviny (sýry, měkké salámy, paštiky) a potraviny málo tepelně upravené. Častým zdrojem infekcí bývají v létě majonézové saláty, nedostatečně upravené maso, například během grilování, ale i špatně tepelně upravená vajíčka. „Většina gastroenteritid nevyžaduje žádnou odbornou léčbu. Obvykle stačí klidový režim a dieta a potíže během pár dní odezní. Důležité je vždy dbát na pitný režim. V době střevních infekcí je nutné, aby nemocný přijímal dostatečné množství tekutin.

Ideální jsou minerální vody či neslazené čaje,“ dodává lékařka.
Pokud by se dostavily silné křeče v břiše, průjem by byl doprovázen teplotami nad 38°C, či se ve stolici objevila krev, je nutná konzultace s lékařem. To samé platí o dlouho přetrvávajících průjmech a průjmech doprovázených masivním zvracením. Dříve k lékaři by měli vyrazit i pacienti s chronickým onemocněním ledvin, srdce či diabetici a také malé děti, které se rychleji dehydratují.

Problémy může způsobit i rybniční voda

K létu patří i koupání. Pokud si místo koupaliště vyrazíte k rybníku, může být příčinou střevních a žaludečních potíží špatná voda. V teplých dnech, stojaté vody skrývají mnoho nebezpečí, nejčastějším problémem bývají sinice. „Pokud kvalita vody v rybnících a nádržích není kontrolovaná, tak může po vykoupání vzniknout celá řada problémů. Stačí, aby si dítě, ale i dospělý, vody nechtěně loknul a výsledkem může být průjem a žaludeční potíže.  Navíc, sinice mohou způsobit i kožní problémy a alergii,“ varuje lékařka.
Ke koupání je proto vhodné vybírat hlídané nádrže, kde hygienici pravidelně sledují kvalitu vody, či bazény.

Autor: Barbora Neubergerová


MUDr. Markéta Geleneky
je odborníkem na problematiku klinické toxoplasmózy. Působí jako konzultant v této oblasti na Infekční klinice FN Na Bulovce Praha. Zaměřuje se především na diagnostiku a léčbu vrozené toxoplasmózy, a to u těhotných pacientek i novorozenců. Věnuje se pravidelné přednáškové a publikační činnosti. Bližší informace o jejích aktivitách klikni zde


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek