_Léky a období kojení

Datum publikace: 11.06.2012

Některé látky mají schopnost prostupovat do mateřského mléka. Pokud kojíte, a lékař vám předepisuje nějaké léky, je nutné o této skutečnosti lékaře informovat. 

Jak léky v době kojení mohou ovlivnit laktaci:

  • Část léků může snížit, či zcela zastavit probíhající laktaci
  • Některé léky (jejich účinné látky) mohou přecházet do mateřského mléka, což není příznivé pro dítě
  • Pokud léky snižují psychické (případně fyzické) schopnosti ženy, je třeba počítat s tím, že žena nemusí být v době jejich užívání schopna dítě poskytnou plnohodnotnou péči

Mezi léky, které nejsou vhodné pro kojící ženy, patří některé druhy antibiotik, antidepresiv, antiepileptik, imunosupresiv, léky na neurologické potíže atd.

 

Pokud kojící žena užívá léky, měla by vědět že:

  • dosažení co nejnižší koncentrace účinné látky (užívaného preparátu) v mateřském mléce v době kojení, je možné docílit správným skloubením užití léku a kojení. Pokud žena užije bezprostředně po ukončení jednoho kojení lék, dojde do doby dalšího kojení ke vstřebání části účinné látky organismem matky (látka pak do mléka přechází v nižší koncentraci, než by tomu bylo, když by lék užila chvíli před zahájením kojení. Pozor však na léky s prodlouženou dobou účinku.)
  • vedlejší účinky léku, se mohou projevit i na dítěti. Pokud se u dítěte vyskytnou některé příznaky, které jsou uvedeny jako nežádoucí účinky na příbalovém letáku léku, je namístě rychlá konzultace s lékařem (například kožní projevy, spavost, nechutenství apod.)
  • do mateřského mléka přecházejí nejen léky, které žena užívá perorálně ve formě tablet, ale i léky, které jí jsou aplikovány injekčně (například lokální anestetika během stomatologického ošetření, vakcíny apod.), ve formě čípků, kapek, ale i některé masti, z nichž účinné látky mohou prostupovat do krve a z ní do mateřského mléka.

 

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek