_Léky a jejich kombinace. Víte, kdy si můžete ublížit?

Léky a jejich kombinace. Víte, kdy si můžete ublížit?
Datum publikace: 16.02.2017

Každá žena se v životě dostane do situace, kdy váhá, jaké léky jsou bezpečné a jaké nikoli. Prvním rizikovým obdobím je těhotenství. V té době mohou některé léky ohrozit vývoj plodu. Další období plné otázek přichází po porodu, kdy ženy řeší zdraví svého dítěte.Jak se zachovat při výběru léků radí na stránkách ABCtěhotenství.cz lékárník Mgr. Petr Průša, farmaceut a specialista internetové poradny zabývající se problematikou lékových interakcí Znám své léky.

 

Začneme těhotnými ženami. Jak je to u těhotných žen s léky ve volném prodeji? Jsou některé, kterým by se ženy měly raději vyhnout?

Samozřejmě a je jich celá řada. Obecně je možné říct, že je potřeba se vyhnout látkám, které ovlivňují vývoj plodu a mohou přestupovat do mateřského mléka. Ale aby byl trochu konkrétní, například z léků proti bolesti je potřeba se vyhnout lékům obsahující ibuprofen. Krátkodobě mohou těhotné ženy užívat paracetamol. Je potřeba se vyhnout i některým bylinkám, třeba šalvěj může negativně ovlivnit vývoj plodu.
Takže jak vidíte, není to úplně jednoduché. Pokud je žena těhotná, je namístě, aby svůj stav hlásila lékaři a lékárníkovi, ti by následně měli volit léky s ohledem na probíhající graviditu.

 

Co léky, které jsou na předpis? Kde by si těhotné ženy měly dát pozor?

Celá řada léků vydávaných na předpis není vhodná pro těhotné ženy, ale v tomto případě mají ženy situaci značně jednodušší, než je tomu u volně prodejných léků. U léků na předpis bezpečnost vždy sleduje lékař, následně kontroluje lékárník.
Žena tak sama nic hlídat nemusí, jen je třeba, aby na to, že je těhotná, lékaře a lékárníka upozornila.

Existují léky, které by mohly u nastávající maminky vyvolat nežádoucí předčasné kontrakce či porod?

Teoreticky některé hormonální přípravky ano, ale nikdy jsem se s tím nesetkal a nevím, jestli takové přípravky jsou v distribuci.

V oblibě jsou nyní potravinové doplňky.
Pokud je žena užívá před otěhotněním, může v jejich užívání pokračovat i po otěhotnění?

Některé je možné užívat a některé ne. Záleží na jejich přesném složení.
Vždy lepší jejich užívání zkonzultovat s lékařem, lékárníkem či farmaceutickým asistentem.
Třeba je velmi pečlivě hlídat i nežádoucí interakce při užívání doplňků stravy, protože případné potíže by mohly ohrozit hladký průběh těhotenství...
Třeba je vědět i to, že i u potravinových doplňků může dojít k předávkování.
To by si měly těhotné ženy uvědomit. Co se týká vitaminů, předávkování je možné u těch, které jsou rozpustné v tucích – jde o vitaminy A, D, E a K.

Může vzniknout nežádoucí interakce i v případě podávání bylin a léků?

Ano, stejně jako léky i bylinky mohou ovlivňovat účinnost léků nebo zvyšovat riziko vzniku nežádoucích interakcí. Takže i s bylinkami je třeba zacházet opatrně.
Obecně mohu například uvést tyto příklady - ginkgo biloba nedělá dobře lidem užívajícím léky na ředění krve. Kozlík lékařský, častá složka přípravků proti nespavosti, může v kombinaci s léky proti alergii (antihistamika) způsobit nadměrnou ospalost, což je nebezpečné třeba při řízení. Třezalka zase snižuje účinnost hormonální antikoncepce, tato informace je pro ženy velmi důležitá, pokud své mateřství ještě neplánují.

Pojďme přejít k lékům u malých dětí. Může rodič nějak dítěti ublížit podáváním léků z volného prodeje?

Samozřejmě. I u malých dětí je nezbytné podávat léčiva dle pokynů lékaře nebo lékárníka. U většiny léků je uvedena věková hranice, pod kterou se nesmějí užívat, případně se dle věku upravuje dávkování a frekvence podání daného přípravku. Při nedodržení uvedených pokynů hrozí poškození zdraví dítěte!

Jak staré dítě může užívat léky určené pro dospělé?

To se liší lék od léku. Veškeré informace poskytne předepisující lékař a jsou samozřejmě uvedeny v příbalovém letáku. A poradit může také lékárník. Časté je, že léčivo se u dětí aplikuje v nižších dávkách a/nebo intervalech.
Problém někdy může být forma léku, která pro děti a dospělé může být odlišná.
Z volně prodejných léků je často možné volit mezi tabletami, kapkami, sirupy, čí čípky. U malých dětí bývají vhodnější poslední dvě jmenované formy.I k tomu by rodiče měli přihlížet. 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek