_Kvasinkovým infekcím se v létě daří
Svědění, pálení, zarudnutí a otok poševních sliznic. Takové jsou příznaky rozvoje kvasinkové infekce. Léto je obdobím, které je pro jejich vznik typické.
Kvasinky milují teplo a vlhko, není proto divu, že léto je častým obdobím jejich výskytu.
Co k tomu v tomto období přispívá?
Vznik kvasinkových infekcí je spojován s mnoha faktory. Některé z nich přímo souvisejí s horkými letními dny.
- Nadměrná hygiena - pokud si žena v parných letních dnech několikrát za den dopřeje koupel, zvyšuje riziko rozvoje vaginální mykózy, zvýšené riziko znamená i používání pěn do koupelí. Vhodnější je proto místo koupele ve vaně dát přednost sprše.
- Návštěva bazénů – k dezinfekci většiny bazénů, (i těch, které jsou určeny k domácímu provozu) se používají přípravky na bázi chloru. Ten kromě nežádoucích mikroorganismů ve vodě ničí i přirozenou poševní rovnováhu. Toho kvasinky umějí hbitě využít ke svému přemnožení. Vhodnější tak je hledat bazény, kde se dezinfikuje solí.
- Koupání ve volné přírodě – koupání v rybnících a nádržích může být spojeno se vznikem mnoha gynekologických problémů (nejen vaginálních mykóz), příčinou je nekvalitní znečištěná voda. Pokud žena trpí na vaginální infekce, měla by se raději těmto místům vyhnout. Potíže naopak většinou nezpůsobuje slaná mořská voda.
- Dlouhý pobyt v mokrých plavkách – kvasinky milují teplo a vlhko – mokré plavky na těle ženy jim tyto podmínky snadno vytvoří. Řešením je rychlé převlečení se do suchého po každém koupání.
- Používání tamponů – pokud žena opakovaně trpí na kvasinkové infekce, používání tamponů během menstruace může být tím, co rozvoji infekce pomůže. Určitým řešením může být používáním probiotických tamponů, které obsahují laktobacily – bakterie mléčného kvašení – které pomohou udržet přirozenou poševní rovnováhu, jenž zabrání přemnožení kvasinek.
- Nechráněný sex – léto často svádí k náhodnému sexu. Pokud k němu dojde, měla by žena trvat na použití prezervativu. Nejen, že jeho použitím dojde k zabránění nechtěného otěhotnění, ale nedojde ani k případnému přenosu infekce z muže na ženu (u muže může infekce probíhat zcela bezpříznakově a přesto se od něj žena může nakazit).
- Rizikové sporty – jízda na kole či jízda na koni mohou být faktorem, který souvisí s rozvojem vaginální mykózy. Je to tím, že sezení na (v) sedle vytvoří neprodyšně uzavřený prostor, ve kterém dochází ke zvýšení vlhkosti a tepla.
- Těsné kalhoty – nošení těsných kalhot během teplých dní může podpořit rozvoj mykózy. Opět zde hlavní roli hraje teplo a vlhko. Prevencí v tomto směru je nošení sukní či lehkých volných kalhot.
Jak se bránit
Určitou prevencí v rozvoji kvasinkových infekcí je zdravý životní styl, který předpokládá přiměřenou hygienu, vyváženou stravu (vysoký obsah cukru ve stravě může souviset s rozvojem kvasinkových infekcí) a absenci stresu (ten snižuje obranyschopnost organismu).
Možnou prevencí je i používání vaginálních tablet určených k zajištění zdravé vaginální mikroflóry (lze zakoupit v lékárnách).
Pokud žena plánuje dovolenou a trpí opakovaně na vaginální mykózy, měla by se vyvarovat všech rizikových aktivit souvisejících s rozvojem této infekce a neměla by zapomenout si s sebou na dovolenou vzít léky, určené k léčbě těchto potíží.
Antimykotické vaginální tablety (určené k zavádění do pochvy) jsou volně k dostání v lékárnách a určitě se vyplatí je mít vždy při ruce.