_Krásná můžete být i během těhotenství
Příchod jiného stavu s sebou nese mnoho změn na těle matky. Tyto změny mohou ženě někdy prospět, jindy ji ale mohou ovlivnit v negativním smyslu.Velmi citlivá je na těhotenské změny pokožka a vlasy. Vznikat mohou pigmentové skvrny i pajizévky.
Co těhotenství přináší
Těhotenství je doba velkých přeměn v organismu ženy. Změny nastávají v pochodech látkové výměny a hormonální výkyvy v těle způsobí velkou revoluci. Na nástup jiného stavu reaguje i psychika ženy. To vše se odráží i na kvalitě pleti a vlasů.
Jsou ženy, jimž těhotenství prospěje. Měnící se hladina hormonů pleť projasní, vyčistí a zbaví ji akné. Tyto ženy si těhotenství nemohou vynachválit. Pak je ale skupina žen, které tak nadšené nejsou. Jejich kůže se stává lomivou, objevují se na ní hnědé skvrny, pleť je poseta pupínky a padání vlasů nabírá na obrátkách.
Pleť potřebuje spánek a výživu
Pokud patříte do druhé skupiny, je třeba si uvědomit, že ve velké většině případů jde jen o přechodný stav, který se po porodu, případně po ukončení kojení s největší pravděpodobností vrátí k normálu. To ale rozhodně neznamená, že byste se měla se svými potížemi smířit. Prvním krokem ke zlepšení stavu pleti by měla být správná životospráva. Nutné je dbát na vyváženou stravu, dostatek spánku a pobytu na čerstvém vzduchu. V těhotenství je velmi důležitý dostatečný přísun vitamínů a minerálů. Nejideálnějším způsobem jejich přijetí je dostatek zeleniny a ovoce v jídelníčku, omezení tučných jídel, uzenin a příliš kořeněných jídel. To ocení nejen vaše pleť, ale i zažívání. Samozřejmostí by mělo být vynechání kouření a alkoholu. Kromě vyvážené stavy můžete vitamíny a minerály potřebné pro sebe i pro vašeho potomka získat z preparátů určených pro těhotné.
Pleti pomůže i pravidelná péče. Jejím základem by mělo být správné ošetření během dne a před spánkem. Důležité je používání kvalitního krému a zapomenout se nesmí ani na precizní večerní odlíčení. Pokud jste zvyklá chodit na kosmetické ošetření, rozhodně s tím nepřestávejte! Jen kosmetičku upozorněte na to, že jste v jiném stavu. Z procedury ošetření by mělo být během těhotenství vynecháno napařování a masáž by měla být méně intenzivní. Teplá, až horká napářka by vám mohla udělat nevolno. Kromě toho by na ní pleť nemusela reagovat dobře a mohlo by dojít k jejímu podráždění. Intenzivní teplo by i mohlo napomoci vzniku drobných cévek v obličeji, které se někdy v těhotenství mohou vyskytnout. Velmi intenzivní masáž by mohla mít podobné účinky.
Aby vlasy nepadaly
Péči si v těhotenství zaslouží i vlasy. Někdy se stane, že vlasy kvůli prudkým hormonálním změnám začnou padat více, než tomu bylo dřív. Jsou mnohem jemnější a lomivější. Pomoci jim můžete používáním kvalitních šamponů a balzámů. Pokud máte dlouhé vlasy, buďte na ně opatrnější při rozčesávání. Pořiďte si kvalitní kartáč, jenž nemá ostré hroty, a pomocí něj si při česání provádějte masáž pokožky hlavy. To co vlasům naopak může ublížit je barvení a aplikace trvalé.
Něco změnit nejde
Jsou ale změny, které ovlivnit nelze ani sebelepší péčí. Mezi časté známky mateřství patří vznik pigmentových skvrn zvaných chloazma. Jde o žluté až hnědé ostře ohraničené skvrny různé velikosti. Jejich vznik souvisí s hormonálními změnami a zabránit mu nelze. Jsou nepříjemnější o to, že se vytváří hlavně na viditelných místech. V obličeji, dekoltu nebo čele. Vaší útěchou může být jen to, že časem zmizí. V těhotenství občas dochází i k výsevu pupínků až puchýřků podobných akné. I to je dáno hormonálními změnami a po ukončení těhotenství odezní. Intenzitu výsevu se můžete snažit zmírnit používáním kvalitní kosmetiky. Ta nesmí být ale mastná, ani k pleti příliš agresivní. S péčí o takovou pokožku vám poradí kosmetičky nebo kožní lékař.To co pleť často v těhotenství začne zlobit, jsou rozšířené žilky či žilky připomínající pavoučka. Jejich tvorbu ulehčí intenzivní teplo. Takže pokud pro sebe chcete něco udělat, vyhněte se slunění, saunám, párám a kožním napářkám. Ostatně působení intenzivního tepla se v těhotenství nedoporučuje i ze zdravotních důvodů. Naopak stav žilek můžete zlepšit tlakovou masáží. Tu si můžete provádět sama doma před zrcadlem. Každou viditelnou žilku prstem několikrát stlačte a ona na chvilku ztratí na své intenzitě. Sice se zase objeví, ale vy tím pomáháte cévce. Dobrou zprávou je, že vzniklé žilky si po porodu můžete nechat odstranit.
Těhotenství může někdy doprovázet i růst chloupků a jejich barevné zvýraznění. Pokud se vám tak stane, můžete chloupky zkusit odstranit pinzetou. To je možné při jejich ojedinělém výskytu na bradě, či kolem prsních dvorců. Při přílišném výskytu je možné použít přípravky, které chloupky odstraní z kůže. Ale pozor! Vaše pokožka je těhotenstvím citlivější a jemnější. Při takovém odstranění chloupků byste také mohla v místě, kde přípravek nanesete zčervenat. Takže, pokud chcete k proceduře odstranění přistoupit, musíte zvážit možné riziko vzniku podráždění. Každopádně, než půjdete do něčeho, co nemáte vyzkoušené, udělejte si předem malý test citlivosti. Trochu depilačního přípravku si naneste na kůži za uchem, nebo na předloktí a počkejte, jak se vše bude vyvíjet. Pokud dojde k nějaké reakci, volte jinou metodu.
Možné je i počkat na dobu po porodu a pak chloupky nechat odstranit voskem nebo laserem v odborném zařízení, nebo začít používat depilátor. (Jeho použití v těhotenství není úplně na místě, vytrhávání chloupků může být nepříjemné až bolestivé a je to zbytečná zátěž. To samé platí pro odstranění chloupků voskem.)
Nepříjemné strie
Během těhotenství dochází i ke vzniku pajizévek – tedy strií. Jde vlastně o drobné jizvičky, které vzniknou poté, co kůže neodolá velkému napětí, jež doprovází růst vašeho bříška a dojde k popraskání elastických vláken v hlubších vrstvách kůže. Pajizévky se vytváří všude tam, kde je velký nárok na rozpětí kůže. Nejčastěji se v těhotenství dělají na bříšku, stehnech, bocích a prsou. Jejich vznik lze tlumit používání speciálních kosmetických přípravků určených přímo na strie a pravidelnou masáží rizikových míst.
Zátěží je i porod
To co ženy straší je i ztráta vlasů po porodu.
Porod je pro ženu velkou psychickou i fyzickou zátěží. Příchodem potomka se ženě úplně změní život. Vše se začne točit kolem narozeného potomka, den dostane jiný režim a řád a změní se i postavení v hierarchii rodiny. Kromě toho, v těle opět dochází k velkým změnám, které souvisejí s ukončením těhotenství. Hladiny hormonů se opět mění a usazují na běžných hladinách a zároveň se rozjíždí další hormony řízený proces - laktace. Pokud je žena citlivější, může na to její tělo reagovat ztrátou vlasů. Prevencí tohoto stavu je dostatek všeho, co organizmus potřebuje. V tuto chvíli je dobré si uvědomit, že část živin odchází do mateřského mléka, proto je nutné přísun živin zvýšit. Zase platí, pokud vlasy příliš padají, nezatěžujte je zbytečným barvením nebo trvalou. Neupraví-li se vše během prvních třech měsíců po porodu, nebo se stav zhoršuje, vyhledejte odborného lékaře. Ten zjistí příčinu potíží, posoudí kvalitu vlasů, a pokud to bude nutné, navrhne terapii.
Čtěte také:
- Pozdní tikot biologických hodin aneb Matkou ve čtyřiceti letech Rozhovor s psycholožkou Laurou Janáčkovou
- V hlavní roli štítná žláza
- Nehty v těhotenství mění kvalitu
- Nepodceňujte kontroly ani během bezpříznakového těhotenství
- Zánět močových cest způsobuje sex a špatná hygiena. Řešením jsou přísná pravidla