_Kofein do mléka přechází, ale jen v nepatrných dávkách

Datum publikace: 22.01.2012

Neumíte si představit svůj den bez kávy a přitom právě kojíte? Pokud to s kávou nepřeháníte, tak není problém. Pokud ale pijete více než sedm šálků denně a preferujete velmi silnou kávu, tak byste si měla dát pozor. Kofein totiž přechází do mateřského mléka.

Pokud pijete kávu bez kofeinu, je problém vyřešen. Pokud káva kofein neobsahuje, případně obsahuje pouze jeho stopové množství, můžete ji pít bez obav jak v době těhotenství, tak během kojení.

Kojení a kofein

Kofein patří k látkám, které mají schopnost prostupovat do mateřského mléka. Některé studie uvádějí, že do mléka prostupuje 0,06 – 1,5 %  (Nehlig A, Debry G) z celkového množství kofeinu, které žena přijala, jiné říkají, že hodnota odpovídá až 3,2 % (Tyrala EE, Dodson WE.). Všechny studie se však shodují na tom, že nejvyšší koncentrace kofeinu je v organizmu asi hodinu po konzumaci. Jaká je jeho přesná hladina v mateřském mléce závisí především na množství a síle kávy, kterou žena vypije (případně jiného nápoje).
Pokud žena vypije jeden dva šálky kávy denně, nemá toto množství na dítě žádný vliv. „Došli jsme k závěru, že běžné pití kávy v těhotenství nemá vliv na vývoj plodu. Toto platí i následně po narození dítěte,“ uvádí ve své práci zaměřené na vztah kofeinu a zdraví dítěte vědci A. Nehlig, a G. Debry.
K odbourávání kofeinu z organizmu dochází pomalu a liší se především stářím dítěte, jeho zdravotním stavem, citlivostí na kofein, zralostí a váhou. Čím menší dítě je, tím více práce má jeho organismus se zpracováním této látky a tím více je jí ovlivněno. Přijetí více než sedmi šálků silné černé kávy během dne, může mít na dítě negativní vliv.

Laktaci neovlivní

Některé maminky mají obavu, že káva snižuje produkci mléka. Toto patří mezi mýty, které nebyly vědecky potvrzené. Studie provedená v roce 1994 (autoři Nehlig a Debry), dokonce naznačuje, že kofein může patřit mezi látky stimulující laktaci.
Na druhé straně jsou ženy, které mají zkušenost, že novorozenci hůře spí, pokud ony samy pijí kávu s kofeinem.  Těchto případech je lepší zkusit pít kávu bez kofeinu, nebo kávu ze svého dne raději úplně vysadit.
Pozor by si měly dát i ženy, které pijí velké množství silného černého čaje, i ten kofein obsahuje. Jeho uvolňování do organismu však probíhá jinak, než je tomu u kofeinu z kávy, a jeho účinek nastupuje mnohem pomaleji. 

Jak dochází k odbourávání

Poločas odbourávání kofeinu v organismu
(Tabulka je součástí studie Nehlig A, Debry G.)

Věk

doba poločasu odbourávání

 novorozenec

 65-130 hodin (2,7-5,4 dne)

 3 - 5 měsíců

 cca.  14 hodin

 4-9 měsíce

 3-7 hodin

 dospělý

 3-7 hodin

Co je poločas odbourávání

Poločas odbourávání je doba, během které dojde v organismu pomocí přirozených pochodů ke snížení koncentrace látky (kofeinu)na poloviční hodnotu.
Další snižování koncentrací probíhá lineárně.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek