_Když zlobí pupeční šňůra
Pupečník vytváří mezi matkou a plodem spojení, které dítěti v období nitroděložního vývoje zajišťuje dostatek všech látek nutných k životu. Pokud pupečník svou funkci přestane plnit, nastává problém, při kterém je miminko ohroženo na životě.
Pupečník je provazec spojující placentu s plodem. Procházejí jím dvě tepny a jedna žíla a jeho úkolem je zásobovat plod živinami a kyslíkem (toto probíhá žilou do krevního oběhu plodu) a zároveň odvádět z miminka zplodiny metabolismu a odkysličenou krev zpět do těla matky (toto zajišťují dvě tepny). Při bezproblémovém těhotenství se pupečník volně pohupuje v plodové vodě spolu s plodem, v době porodu měří asi 50 cm a po narození dítěte je přestřižen.
Jaké jsou možné problémy?
Nejzávažnější komplikací jsou tzv. vcestné cévy, kdy pupečník ústí nikoliv přímo do placenty, ale několik centimetrů do placentárního lůžka do plodových obalů. Pupečníkové cévy musí potom překonat vzdálenost od místa úponu až k placentě. Nejsou chráněny již pupečníkem, který obsahuje rosolovitou hmotu, ale jako samostatné cévy probíhají plodovými obaly. Za nepříznivých okolností se může stát, že tyto cévy probíhají v místě, kde normálně pukají plodové obaly v souvislosti s porodem, v tzv. dolním děložním segmentu. Pokud k této situaci dojde a plodové obaly obsahující pupečníkové cévy puknou, dojde k silnému krvácení z cév pupečníku a plod odumře.
Naštěstí se jedná o komplikaci velmi vzácnou, ale také velmi závažnou. Co je důležité, tuto situaci lze předvídat a včas přijmout potřebná opatření. Pomocí ultrazvukového vyšetření lze diagnózu vcestných cév stanovit zcela spolehlivě, resp. lze tuto komplikaci spolehlivě u většiny těhotných vyloučit. Protože se jedná o málo běžnou komplikaci, doporučuji, abyste při ultrazvukovém vyšetření ve 20.-22. týdnu těhotenství aktivně položili vyšetřujícímu otázku týkající se vcestných cév, protože se může stát, že se na tento problém nezaměří.
Další závažnou komplikací je tzv. výhřez pupečníku, ke kterému může dojít současně s odtokem plodové vody. Také proto dostávají těhotné instrukce, aby neprodleně po odtoku vody plodové vyhledaly porodnici. Pupečník je stržen proudem vody plodové do pochvy, kde dojde k jeho uskřinutí a krev přestane proudit. K odumření plodu dojde během několika minut. Pokud k výhřezu v porodnici, podaří se téměř vždy rychlým císařským řezem dítě zachránit.
Je problémem obtočený pupečník kolem krčku plodu?
Ne není. Tato situace provází každý 3-5 porod a až na velmi vzácné výjimky plod neohrožuje. Tato situace je častým strašákem mnoha maminek. Většina těhotných se bojí toho, že pokud se pupečník omotá dítěti kolem krku, dojde k udušení miminka. Teoreticky tato situace nastat může, ale je tak vzácná, že na ní není třeba myslet. Bohužel nelze nijak preventivně zasáhnout.
Jak dlouhý má být pupečník?
Krátký pupečník – o krátkém pupečníku lékaři mluví tehdy, je-li jeho délka kratší než 35 cm. Krátký pupečník může být příčinou špatně postupující porodu. To je způsobeno tím, že jeho délka neumožní sestup plodu do porodních cest (plod je pupečníkem pevně spojen s placentou přichycenou k děložní stěně).
Krátký pupečník muže ale znamenat i opačný problém, tedy předčasné odlučování placenty, při kterém může dojít k problémům s krvácením. Efekt krátkého pupečníku může způsobit i dostatečně dlouhý pupečník omotaný kolem tělíčka dítěte.
Jako dlouhý pupečník je považován pupečník delší než 70 cm, ten může znamenat vyšší riziko omotání kolem plodu, zauzlení či jeho výhřez do porodních cest během porodu.
Může se na pupečníku udělat uzel?
Ano může. Většinou nečiní žádné potíže, ale výjimečně může dojít jeho dotažením k závažným komplikacím v důsledku zastavení krevního oběhu plodu.
Jedná se o vzácnější anomálii. Během vývoje embrya mezi 4-7 týdnem obvyklé tzv. pravá pupeční žíla zaniká a dále jí již nelze prokázat. V případě, že k zániku nedojde, může se uzavřít levá pupečníková véna. Příčinou může být také nadpočetná pupečníková véna. Tato abnormální céva se vyskytuje nejčastěji v játrech. Klinický význam tohoto nálezu je pouze o něco málo častějsí spojení této vývojové odchylky s přidruženými anomáliemi, z nichž většinu lze vyloučit ultrazvukem či vyšetřením vody plodové. Pokud se přidružené anomálie nepodaří prokázat, je prognóza plodu dobrá. Předpokládám, že Vám bylo doporučena genetická konzultace a další ultrazvukové vyšetření v časovém odstupu.