_Když za trápení mohou i plyšové hračky
Alergie na roztoče je jedním z nejčastějších typů alergií. Koberce, závěsy, záclony i plyšáci jsou tím, co dítěti znepříjemňuje život a způsobuje mu zdravotní potíže.
Roztoči patří mezi vzduchové vnitřní alergeny, to znamená, že ke kontaktu a vniku alergenu do organismu dochází dýchacími cestami. V minulosti byla alergie na roztoče nesprávně označovaná jako alergie na prach. Toto označení bylo ale chybné, potíže nezpůsobují pevné části prachu jako takového, ale přítomnost roztočů, či částí jejich těl. Samotným alergenem je bílkovina, která je součástí organismu roztočů.
„Roztoči jsou přítomni ve všech neomyvatelných površích domácího prostředí. Jsou v kobercích, záclonách, závěsech, matracích i v dětských plyšových hračkách. Ideální životní podmínky roztočům nabízí postele, kde lidské teplo, vlhko vzniklé například pocením a dostatek potravy v podobě olupující se lidské pokožky roztočům vytváří ideální podmínky k přežití,“ vysvětluje MUDr. Luděk Pelikán, primář alergologické ambulance Dětského oddělení Nemocnice Hořovice.
Jaké potíže způsobují
Mezi časté potíže, které způsobuje alergie na roztoče, patří chronická rýma, ucpaný nos, kýchání, svědění očí a časté opakující se záněty očních spojivek. „Alergici jsou typičtí tím, že pokašlávají, popotahují či si utírají si nos.
S postupující alergií u nich může dojít i k rozvoji zánětu dolních cest dýchacích a ke vzniku astmatu. U dětí je typická i zvýšená nemocnost a náchylnost k nákazám respiračními infekcemi, “ dodává lékař.
Součástí alergických projevů může být i zvětšená nosní mandle, opakující se záněty dutin, či záněty středouší.
Jak z toho ven?
Pokud rodiče, či lékař mají podezření na to, že u dítěte došlo k rozvoji alergie, je nejsnazším řešením návštěva alergologické ambulance, kde lékař dítěti provede testy. „To je možné buď z krve dítěte, kde laboratorními metodami dojde ke stanovení hladin protilátek proti vytipovaným alergenům, či pomocí kožních testů, během nichž se dítěti pod kůži nanese malé množství alergenu a po 15-20 minutách se odečítá vzniklá reakce na daný alergen. Ani jedno z vyšetření dítě nijak nezatíží,“ dodává lékař.
Dojde-li k prokázání alergie, nastupuje léčba. Ta spočívá v doporučení užívání odpovídajících léků a v režimovém opatření.
„Rodičům se doporučuje výměna koberců za podlahové krytiny, které je možné čistit mokrou cestou, to znamená linolea, dlažby, plovoucí podlahy a podobně. Dalším krokem je odstranění závěsů a záclon. Nepříjemným opatřením je odstranění plyšových hraček,“ dodává lékař.
Pokud si dítě nechá jednu dvě plyšové hračky, se kterými třeba spí, je vhodné tyto hračky pravidelně mrazit. „Roztoče ničí teploty kolem 15 °C pod bodem mrazu. Plyšáky je tak možné dát do igelitu a přes den, nebo naopak přes noc, uložit do mrazáku a nechat je tam několik hodin řádně vymrazit,“ radí MUDr. Luděk Pelikán.
Součástí režimových opatření je i pořízení si protialergických chráničů na matrace, protialergických peřin a lůžkovin, které je možné prát, časté převlékání postelí a praní lůžkovin při teplotě na 60°C. K dostání jsou i různé spreje na ničení roztočů a speciální prací přípravky určené pro alergiky.
„Problémem alergie na roztoče je v tom, že jde o celoroční alergii. Nejhorší potíže alergici mívají v době chladných měsíců, kdy se málo větrá, naopak k mírnému zlepšení dochází v době léta. Pokud je však dítě léčeno pro roztočovou alergii, je nutné v léčbě pokračovat i přes to, že na léčbu dítě dobře zareaguje a dojde u něj k výraznému zlepšení stavu. Pokud by došlo k přerušení léčby, došlo by po nějaké době k opakovanému zhoršení potíží,“ upozorňuje lékař.
Co roztočovým alergikům vadí
- Dýchání zvířeného prachu z koberců či péřových přikrývek a polštářů například během úklidu
- Spaní v péřových peřinách
- Zatahování závěsů a manipulace se záclonami
- Pobyt v klimatizovaných prostorách
- Spaní s plyšovými hračkami