_Když trápí poševní kvasinky

Datum publikace: 14.05.2012

S vaginálními mykózami (také kandidózy, kvasinkové infekce) se během svého života setká až polovina žen, některé z nich i opakovaně. 

Kvasinky, nebo-li kandidy patří k mikroorganismům, které se běžně vyskytují ve střevech, v ústech i na povrchu pokožky. U části žen lze kvasinky nalézt i jako součást přirozené poševní mikroflóry. Přestože ve velké většině případů kvasinky u zdravého člověka nepředstavují žádné zdravotní nebezpečí, jsou stavy, kdy mohou život pořádně znepříjemnit.
K tomu dochází tehdy, přemnoží - li se.

Zrádná Candida albicans

Vaginální mykózy patří k nejčastějším gynekologickým potížím. Téměř devadesát procent z nich je způsobeno kvasinkou rodu Candida albicans, dalších deset procent nákaz způsobují jiné druhy kvasinek.
Ideálním prostředím k životu Candidy je teplo, vlhko a tma, tedy podmínky, které pochva plně splňuje. Živným prostředím je cukr.
Vaginálními mykózami proto více trpí ženy nemocné diabetem a ženy, které mají rády sladké.
Na rozvoji kvasinkové infekce se významně podílejí i hormonální změny. Infekce u mnoha žen nastupuje, či se zhoršuje před začátkem menstruace, naopak po jejím skončení se stav spontánně zlepšuje. Vyšší sklony k rozvoji mykóz mají ženy užívající hormonální antikoncepci a nastávající maminky.

Co může mykózu odstartovat 

  • Nedostatek, či naopak nadbytek hygieny  - časté namáčení narušuje zevní povrch sliznic a ty se stávají náchylnější k infekci
  • Nevhodně zvolené hygienické přípravky - parfemovaná mýdla, pěny do koupele, prací prostředky, ve kterých si žena pere spodní prádlo či parfemované vložky
  • Koupání v silně chlorované vodě - chlor působí jako dezinfekce a v pochvě ničí přirozenou mikroflóru, následkem toho dojde k přemnožení kvasinek a ke vzniku infekce
  • Těsné, neprodyšné oblečení – zvyšuje teplo a vlhkost v místech intimních partií, to kvasinkám vyhovuje
  • U části žen dochází ke vzplanutí nákazy po sexu  - a to i přesto, že jejich partner nemá žádné potíže. U části mužů lze i přesto, že nemají žádné příznaky kvasinky laboratorně prokázat v jejich spermatu či v ústech. Bezpříznakově probíhající nákaza u muže tak může být příčinou opakovaných vaginálních zánětů ženy.
  • Užívání antibiotik – tyto léky narušují rovnováhu v poševní mikroflóře, která umožní přemnožení kvasinek
  • Stres, akutní infekční onemocnění či chronická onemocnění – jmenované stavy oslabují obranyschopnost organismu a toho kvasinky umějí využít ve svůj prospěch
  • U části žen dochází k rozvoji kvasinkových infekcí bez objektivních příčin

 Jaké jsou příznaky

  • svědění až bolestivé pálení sliznic genitálu spojené se zarudnutím a otokem
  • bělavý (často tvaroh připomínající) výtok
  • bolesti v podbřišku
  • dyspareunie (bolest během soulože)
  • někdy může dojít k přenosu či rozšíření infekce z pochvy do močových cest, pak vzniká bolest při močení a časté nucení na močení

Jak se léčí

Pokud dojde k prvnímu vzplanutí infekce (objeví se jmenované příznaky), je namístě vyhledat gynekologa, který podezření na vznik mykózy buď potvrdí, nebo vyvrátí. Ženy trpící na opakované kvasinkové infekce, většinou počínající mykózu neomylně poznají samy.
U mírnějších forem je možné přistoupit k lokální terapii pomocí antimykotických vaginální tablet, které si žena na noc zavede do pochvy,  tablety je možné i kombinovat s místní léčbou pomocí krému. Tyto přípravky jsou volně k dostání v lékárně.
Pokud nedojde v rámci dvou až tří dní ke zlepšení stavu, je třeba navštívit lékaře, který určí, zda jde skutečně o kvasinkovou infekci, nebo zda jde o jiný typ nákazy, která může mít podobné příznaky.
U žen, které trpí na opakované kvasinkové infekce je možné po dohodě s lékařem přistoupit k celkové terapii pomocí polykacích tablet. V těchto případech je vhodné přeléčit i sexuálního partnera (případně všechny sexuální partnery) ženy.

 

Diskuze ke článku
kvasinky Vloženo: 13.07.2016
Kvasinkovou infekcí jsem trpěla po několik let a nejhorší to bylo vždy v létě, což je logické kvůli horkům a mokrým plavkám. Avšak pravá příčina toho byla oslabená imunita a v podstatě mi pomohl až wobenzym, který jsem užívala minulý rok po dobu 4 měsíců a cítím se od té doby o 90% lépe. Samozřejmě stále dodržuji určitá pravidla, jako je kvasinková dieta, ale čas od času si také zajdu třeba na kopečkovou zmrzlinu nebo namažu rohlík s medem :-)
Vložit nový příspěvek