_Když se miminko zabydlí, kde nemá

Když se miminko zabydlí, kde nemá
Datum publikace: 22.05.2011

Pokud dojde k oplodnění, putuje vajíčko přes vejcovody do dělohy, kde se uhnízdí ve sliznici. Jsou ale případy, kdy se vajíčko přichytí jinde a vznikne mimoděložní těhotenství.

Nejčastějším místem, kde dojde k přichycení vajíčka jsou vejcovody, ale velmi vzácně se může přichytit téměř kdekoli v dutině břišní. Průběh začátku mimoděložního těhotenství může být skrytý, nemusí být doprovázen žádnými příznaky nebo zdravotními potížemi a podobá se začátku jiného stavu - dojde k vynechání menstruace, vzniká pocit napětí v prsou a žena se „jen“necítí dobře. Při provedení těhotenského testu dojde k potvrzení jiného stavu – test vyjde pozitivně.


Kdy tedy začít uvažovat o tom, že něco není v pořádku?


Příznaky toho, že probíhá mimoděložní těhotenství, jsou různé. Mezi první nejasné náznaky mimoděložního těhotenství patří nejrůznější bolesti, které jsou často jednostranné, ale mohou být i v celém podbřišku (střídavá ostrá a tupá bolest v této oblasti). Mimoděložní těhotenství může doprovázet špinění a krvácení (nejsou ale vždy). Těhotná může trpět nevolností, kterou ale často připisuje právě jen jinému stavu a ne jeho komplikacím.


Kdy jde o akutní stav


Vyhledat okamžitě lékaře s podezřením na mimoděložní těhotenství se doporučuje
- při ostrých křečovitých bolestech, které se zhoršují při pohybu a použití břišních svalů a vystřelují z jedné strany postupně do celého podbřišku
- dojde-li k silnému krvácení spojenému se silnými bolestmi – může jít o prasknutí vejcovodu
- při bolestech, které doprovázejí mdloby, nevolnost a zvracení- stav často připomíná zánět slepého střeva


Jaké jsou rizikové faktory


Existuje několik faktorů, které zvyšují riziko vzniku mimoděložního těhotenství. Mezi nejčastější patří :


-již jedno prodělané mimoděložní těhotenství
-opakované záněty vejcovodů
-stavy po operačních výkonech na vejcovodech (časté odstraňování cyst, srůstů apod.)
-vznik mimoděložního těhotenství zvyšuje aplikace nitroděložního tělíska, které spíše dokáže zabránit vzniku těhotenství v děloze, než mimo ní

 

Jak se mimoděložní těhotenství vyvíjí

K mimoděložnímu těhotenství dochází tehdy, když se oplodněné vajíčko usídlí mimo děložní sliznici. Nejčastěji jde o vejcovod. Vyvíjející se zárodek postupně rozšiřuje vejcovod, čímž dochází k pomalému ale stálému ztenčování stěny vejcovodu, které může skončit až prasknutím.

Plodové vejce má velkou potřebu přísunu krve a tím narušuje cévy v místě uhnízdění.

To může způsobit krvácení do břicha, které je v případě poškození velkých cév až život ohrožující.

Pokud oplodněné vajíčko zahyne, dochází k jeho vyplavení do dutiny břišní.


Jak se rozpozná mimoděložní těhotenství


Pokud žena očekává, že může být v jiném stavu, případně, když má příznaky, které jinému stavu odpovídají, je možné rozpoznat mimoděložní těhotenství pomocí vyšetření ultrazvukem
(vyjde-li pozitivně těhotenský test z moči a na ultrazvuku není plod v děloze, jde o mimoděložní těhotenství). Prokázat mimoděložní těhotenství je možné i pomocí opakovaných krevních testů, které určují hodnoty těhotenského hormonu hCG. Při běžném těhotenství hodnoty hormonu v krvi v počátku gravidity stoupají, u mimoděložního těhotenství obvykle zůstávají na stejné úrovni (test z moči toto neodhalí, ten pouze prokáže přítomnost hormonu hCG, ale neukáže jeho hodnoty). Pokud dojde k diagnostice mimoděložního těhotenství, je nutné najít místo, kde se oplodněné vajíčko usídlilo a těhotenství ukončit, v tomto případě jde vždy o život ženy.

 

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek