_Když není v pořádku plodová voda
Přesto, že se to nemusí zdát, plodová voda je pro těhotenství velmi důležitá. Miminko se díky ní pohybuje, cvičí svaly, jejím polykáním připravuje trávicí soustavu na pozdější fungování a v neposlední řadě může být zdrojem cenných informací o vyvíjejícím se plodu.
Plodová voda je tekutina vyplňující plodové obaly. Pro miminko má mnoho významů. Chrání ho před zevním prostředím, mírní tlak, který by na plod mohly vyvíjet pohyby těhotné, i tlumí zvuky přicházející zvenčí.
Kromě toho pohyb v plodové vodě připravuje svaly miminka na život po narození a její množství a složení stimuluje správný vývoj trávicí a močové soustavy dítěte.
Tak jak miminko během nitroděložního života po 20. týdnu plodovou vodu polyká, tak ji zase vyčůrá zpět, čímž si jí vlastně vytváří a reguluje její množství. Polykání plodové vody je pro miminko i jakousi přípravou na přijímání potravy po narození. Těsně před narozením miminka polykají plodovou vodu v množství 15 ml na kilo a den.
Při porodu odchází plodová voda po prasknutí plodových obalů. Odtok plodové vody během porodu napomáhá se zvlhčením sliznic porodních cest, což miminku umožňuje plynulejší příchod na svět.
Plodová voda je významná v oblasti prenatální diagnostiky. Díky tomu, že do plodové vody miminko vylučuje a díky tomu, že se do ní olupují buňky z plodových obalů a mikroskopické části kůže, obsahuje voda mnoho buněk nesoucích informace o genetické výbavě plodu. Plodová voda se proto využívá k vyšeření při podezření na některou vrozenou vývojovou vadu. Odběr vody – amniocentéza se provádí jehlou přes dutinu břišní. Odebraný vzorek je následně laboratorně zpracován a vyhodnocen.
Hodně, nebo málo vody plodové
Na množství vody plodové se usuzuje ultrazvukovým vyšetřením.
Oligohydramnion – je stav, při kterém je v plodových málo plodové vody, takže brání plodu v dostatečném pohybu. Tento stav často souvisí s genetickým postižením plodu nebo s poruchou růstu.
Polyhydramnion – je stav při kterém je plodové vody nadbytek. Zvýšené množství plodové vody může mít několik desítek příčin, naštěstí jen některé jsou z kategorie vrozených vad. Pokud množství plodové vody způsobuje těhotné potíže s dýcháním (děloha tlačí na bránici), nebo působí bolest, je možné vodu z části odsát punkcí přes stěnu břišní.
Pokud není provázeno jinými problémy, je jak při oligohydramniu, tak polyhydramniu velká pravděpodobnost, že narodí dítě zdravé.
Změny v plodové vodě
Infekce plodové vody – může mít více příčin. Například pokud dojde k rozšíření poševní infekce těhotné přes děložní hrdlo k plodovým obalům, které mikroby naruší a proniknout dovnitř k plodu. K nákaze ale může dojít i přes krevní řečiště. Infikovaná plodová voda je velkým nebezpečím pro plod.