_Když maminka zůstane sama, nastává problém. Firmy se ale snaží pomáhat

Když maminka zůstane sama, nastává problém. Firmy se ale snaží pomáhat
Datum publikace: 17.10.2017

Být matkou samoživitelkou není nic snadného. V současné době má sice Česká republika rekordně nízkou nezaměstnanost, existuje ale řada skupin lidí, které jsou na trhu práce pořádně znevýhodněné. Mezi ty se počítají třeba matky samoživitelky. Ve chvíli kdy přišly o práci a nemůžou se vrátit na stávající místo, anebo mají často nemocné dítě, se dostávají do kolotoče byrokracie úřadů. Markéta takhle hledala práci půl roku.

Markéta N. (27) je účetní, řady matek samoživitelek rozšířila na jaře. Po rozchodu s partnerem jí totiž nestačila výplata ze stávající práce. A tak se přidala ke dvěma stům tisícům českých neúplných rodin, které mají podstatně těžší situaci na trhu práce. Markéta navíc není příliš technicky zdatná a neumí žádný cizí jazyk. Což jí při hledání příliš nepomohlo.

„V některých zaměstnáních požadovali dva jazyky, jinde minimálně angličtinu. Já jsem ovšem od střední angličtinu nepoužívala, a tak jsem na všech pohovorech říkala, že jazyk neovládám. Další moje znevýhodnění bylo, že ač jsem mladá, tak si příliš nerozumím s moderními technologiemi,“ uvedla pro ABCtěhotenství žena.

Počet žen samoživitelek stoupá – oděti se v devíti z deseti případů rozvrácených vztahů stará právě matka. Ženy celkově berou o pětinu menší platy než muži, a tak matky samoživitelky rozšiřují také řady lidí trpících chudobou, nebo sociálním vyloučením.

„Pracovala jsem jako pokladní v supermarketu. Brala jsme necelých 15 tisíc. Ovšem s partnerem, který vydělával, to všechno šlo lépe. Rozešli jsme se a já zůstala s malou mzdou, dítětem a bytem za deset tisíc,“ popsala Markéta s tím, že neměla příliš velkou šanci s financemi vyjít.

Chytila se jako účetní

Markéta se nakonec uchytila jako účetní v malé české firmě, které nepožadovala znalost cizích jazyků. „Teď jsem spokojená, máme dostatek prostředků a práce mne celkem baví,“ dodala Markéta.

shutterstock_455840035.jpg
Shutterstock.com

Firmy se ale snaží maminkám vyjít vstříc. Počet volných míst je totiž poměrně vysoký, zaměstnavatelé tedy vymýšlejí další způsoby, jak je obsadit. Můžou to být různé zkrácené úvazky, nestandardní rozložení práce, sdílení jednoho místa více zaměstnanci, nebo práce z domova, kdy zaměstnanec komunikuje s ostatními třeba pomocí web kamery.

Sladit práci i osobní život

„Tlak nízké nezaměstnanosti firmy nutí přizpůsobovat poptávce nejen plat, ale i nároky na organizaci práce a její časovou náročnost. Uvědomují si potenciál žen i mužů na rodičovské dovolené, zaměřují se na slaďování osobního a pracovního života, což je faktor, který zájemci o práci stále častěji ocení,“ uvedla v tiskové zprávě k tématu Zuzana Lincová, ředitelka pracovního portálu Profesia.cz.

Slaďování osobního a pracovního života je pro samoživitelky a samoživitele hodně důležitá. Nemají totiž složitější jen samotné hledání vhodného zaměstnání. Potřebují dostatek volného času, aby se dítěti mohly věnovat. Případně někoho, kdo by je v hluchých místech pohlídal, což je mnohdy obtížné. Podobně se „nevypaří“ na pracovní cestu.

Autor: Zuzana Zelenková


Petr ŠobraMgr. Petr Šobra

působí od roku 2011 jako ředitel psychologického centra Duhovka, které v rámci Duhovka group poskytuje poradenské, terapeutické a koučovací služby. Vystudoval jednooborovou psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Pracoval v
Institutu pedagogicko-psychologického poradenství. Vede vlastní psychoterapeutickou praxi. Absolvoval systemicky zaměřený psychoterapeutický výcvik „Umění terapie“. Od roku 2015 spolupracuje s Akademií rodičovství.


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek