_Když kojení bolí
Co dělat, když kojení bolí? Jaké jsou nejčastější příčiny? K bolestivému nalití prsů dochází nejčastěji kolem 2.–5. dne po porodu. Jestliže vám nepomůžou následující rady, poraďte se s praktickou lékařkou pro děti a dorost, nebo se svým porodníkem.
Pokud jsou oba prsy oteklé, horké a bolestivé, přinesou vám úlevu vlažné vlhké obklady mezi kojením, masáže prsů před kojením, změkčení dvorce odstříkáním před kojením, časté kojení a změny polohy při kojení. Bolestivé nalití z prvních dnů po porodu většinou samo přejde, bolesti prsou se však mohou objevit i v následujících týdnech, většinou společně se zvýšenou teplotou. Příčin může být více.
Ucpaný mlékovod
Projevuje se bolestivým zduřením, zarudnutím jednoho prsu a teplotou. K odstranění potíží pomůže úprava techniky kojení, volba takové polohy, při níž brada dítěte směřuje k postiženému místu, přikládání studených a teplých obkladů, masáže a užívání tablet s paracetamolem. Antibiotika v tomto případě nejsou nutná.
Mastitida neboli zánět prsní žlázy
Projevuje se nejčastěji kolem 3. týdne po porodu horkým a bolestivým otokem prsu, horečkou nad 38 °C, třesavkou a pocitem celkové schvácenosti. Při mastitidě bývá častěji postižen jeden prs, a to v dolní a boční části. K léčbě se podávají antibiotika, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Dále pomohou klid, prostředky tišící bolest, studené a teplé obklady (případně obklady "vytahující" záněty – tvaroh či listy hlávkového zelí), časté kojení i z postiženého prsu a uvolnění dvorce odstříkáním před kojením. Přitom je důležité, abyste nepřestala kojit ze zdravého prsu.
Infekce plísněmi
Projevuje se neustupujícím pálením, svěděním dvorce nebo bradavky. Při plísňových infekcích je kůže napjatá, červená a olupuje se. Pomohou protiplísňové masti, pečlivé mytí rukou a častá výměna vložek v podprsence.
Přídatná žláza
Ta bolestivě zduří nejčastěji v podpaží. Pomohou studené obklady. V tomto případě mléko neodstříkávejte a situaci rozhodně konzultujte s lékařem.
Bolestivé a popraskané bradavky
Bolestivé bradavky a trhlinky (ragády) jsou výsledkem nesprávné techniky kojení, chybného přiložení nebo nesprávného sání. Je třeba jim předcházet. Pokud při kojení vzniknou, je třeba:
- upravit polohu dítěte při kojení, aby ragáda byla v koutku úst
- měnit polohy při kojení
- stimulovat uvolnění mléka před kojením přiložením teplého obkladu
- nabídnout jako první méně bolestivý prs
- neomezovat frekvenci a délku kojení
- na konci kojení zasunout malíček za vnitřní koutek úst dítěte, tak aby se pusinka snadno uvolnila
- na bradavce ponechat po každém kojení zaschnout pár kapek mléka, či použít hojivou mast
- bradavky ponechat co nejčastěji volně na vzduchu a používat chrániče bradavek
Zdroj: VZP