_Když dítě bolí „hlavička“
Bolest hlavy se nevyhýbá ani dětem. Příčinou bolesti může být například migréna či tzv. tenzní bolest. V některých případech za bolestí hlavy může stát i problém se zrakem, nebo vážné onemocnění.
Běžné bolení hlavy potká každého, bývá součástí rýmy, chřipkových a horečnatých onemocnění a doprovází i únavu, vyčerpání a nedostatek spánku. Problém nastává v okamžiku, kdy bolest hlavy přichází opakovaně.
„Pokud si dítě často a opakovaně stěžuje na bolest hlavy, měli by si rodiče všímat například toho, kde dítě hlava bolí, zda bolest doprovázejí například mžitky před očima, zda jde o pulsující nebo naopak tupou a vytrvalou bolest, případně by se měli snažit vypozorovat vyvolávající faktor. Tím může být například intenzívní psychická nebo fyzická zátěž, nedostatečný příjem tekutin nebo třeba dlouhé sezení u počítače,“ popisuje MUDr. Iva Příhodová z Neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice.
Migréna v celé hlavě
Pokud dítě uvádí intenzivní ostrou pulsující bolest, která náhle začíná a většinou během několika hodin končí, jde většinou o migrénu. „U dětí migréna často zasahuje celou hlavu, v tom se její průběh liší od průběhu u dospělých, u kterých většinou postihuje buď pravou, nebo levou polovinu hlavy. Migréna je často provázená zvracením, které přináší úlevu od bolesti hlavy “ popisuje lékařka. Záchvaty migrény se opakují různě často, mohou být jenom sporadické, ale u některých pacientů se vyskytují i několikrát do měsíce. Vyvolávajícím faktorem může být psychický stres, hormonální změny nebo i některé potraviny, podobně jako u pacientů s alergiemi.
K dalším příznakům migrény patří:
- Světloplachost
- Nevolnost, pocit na zvracení
- Podrážděnost
- Někdy mohou předcházet různé zrakové vjemy- mžitky, jiskřičky před očima, poruchy zorného pole
- Postižení vyhledávají tmu, klid a teplo
„Zhruba v osmdesáti procentech případů je migréna podmíněna genetickými dispozicemi, to znamená, že v nejbližším okolí dítěte je člověk, který migrénou také trpí,“ dodává MUDr. Iva Příhodová.
Bolest z vypětí a vyčerpání
Druhým častým typem bolesti hlavy u dětí je tenzní bolest. "Dítě neumí přesně určit, kde ho hlava bolí, nebo popisuje bolest v čele, na temeni, na spáncích. Na rozdíl od migrény není bolest záchvatovitá, ale spíše déle trvající tupá nebo tlaková, není tak intenzivní a nesnesitelná jako u migrény a není provázená zvracením a světloplachostí,“ dodává lékařka.
I v tomto případě může za problémem stát genetická dispozice. Příčinou ovšem může být i přetížení svalů krční páteře, psychický faktor, jako je stres, tréma nebo dlouhodobé problémy spojené s psychickým vypětím, případně únava, vyčerpání či hlad a dehydratace.
Co bolest hlavy způsobuje
Pokud dítě opakovaně bolí hlava, je namístě konzultace s praktickým lékařem. Praktický lékař organizuje základní vyšetření k vyloučení nejčastějších příčin – krevní odběry, vyšetření zraku a v případě potřeby také vyšetření otorinolaryngologické. Cílem vyšetření by mělo být odhalení příčiny vzniku bolesti. Psychologické vyšetření pomůže určit psychické faktory, které se mohou na bolest hlavy u dítěte podílet (nervozita, úzkost, přetížení, stres). Pokud se vyloučí tyto příčiny, nebo je podezření na migrénu, může praktický lékař odeslat dítě k neurologickému vyšetření. Dětský neurolog může ve vybraných případech doporučit i vyšetření mozku pomocí tomografie nebo magnetické rezonance.
V léčbě jsou používána běžná analgetika obsahující účinnou látku paracetamol nebo ibuprofen. Tyto léky by neměly být podávany příliš často – rozhodně ne několikrát do týdne. Dětský lékař může předepsat i silnější léky proti bolesti, v případě migrény se u starších dětí používají také jiné léky než analgetika.
Dobrý účinek na bolesti hlavy včetně migrény má dlouhodobé podávání hořčíku, který si mohou rodiče sami zakoupit v lékárně. V některých případech lékař doporučuje rehabilitaci zaměřenou na krční páteř – nestačí však navštívit několikrát fyzioterapeuta, ale důležité je potom i trvalé domácí cvičení. Velmi důležitou součástí léčby jsou režimová opatření : dítě by nemělo být přetěžováno školní přípravou a nadměrnými volnočasovými aktivitami nebo naopak by nemělo trávit většinu volného času u počítače, kde si přetěžuje krční páteř. Musí mít přiměřený pohyb a dostatečný odpočinek.
Nejčastější příčiny bolesti hlavy jsou:
- Tenzní bolest hlavy
- Migréna
- Psychické vyčerpání či nadměrná psychická zátěž
- Oční vada
- Zánět dutin
- Blokády krční páteře
- Problémy se zuby
- Celková onemocnění, chudokrevnost
- Onkologické onemocnění
Čtěte také:
- Náměsíčnost není psychická porucha
- Noční děsy vyděsí, ale dítěti neublíží
- Rozumné koupání miminku neuškodí
- Bolest hlavy - častá součást života dospělých
- Bolesti hlavy související s funkčními poruchami pohybového aparátu
- Bolesti hlavy spojené s poruchami krční páteře
- Mohou děti podstoupit vyšetření pomocí záření?
- Zánět středouší, vše co by rodiče měli o nemoci vědět
- Pneumokoky mohou u dětí způsobit i smrt
- Zánět Eustachovy trubice? Pozor, aby nepřešel v zánět středního ucha, hrozí i hluchota