_Kdy by dítě mělo prvně usednout do zubařského křesla?
Většina rodičů ví, že se svým potomkem má po opuštění porodnice navštívit dětského praktického lékaře v místě bydliště. Ví, že jejich potomek bude očkován podle doporučeného očkovacího kalendáře, ale na první návštěvu stomatologa myslí jen málokdo.
Maminky při odchodu z porodnice dostávají kromě očkovacího průkazu i zubní průkaz. Ten rodiče nabádá k tomu, aby nepodceňovali péči o chrup svého potomka.
„První návštěva stomatologie by měla být zhruba v roce dítěte. V té době děti mívají střední a postranní řezáky v horní a dolní čelisti, které jsou většinou zdravé. Tato prohlídka dítě nijak nezatíží a přitom může přinést mnoho pozitivního,“ vysvětluje profesorka MUDr. Tatjana Dostálová, DrSc., MBA, přednostka Stomatologické kliniky dětí a dospělých 2. LF UK a Fakultní nemocnice v Motole.
Během první návštěvy jsou rodiče dítěte poučeni o tom, jak správně pečovat o mléčné zoubky, případně jsou i instruováni k tomu, jak zoubky správně čistit a jak vybrat kvalitní zubní kartáček. „První vyšetření ale také může odhalit případné vývojové vady čelisti. Což má pro dítě zásadní význam,“ dodává lékařka.
Kam s dítětem k zubaři?
Problém mnoha rodičů je, že nevědí, k jakému stomatologovi se svým potomkem jít na vyšetření a vzhledem k tomu, že centrálně řízená stomatologická péče neexistuje, návštěvu odkládají a lékaře vyhledají až v okamžiku, kdy má dítě nějaký problém. „V současné době praxe funguje tak, že děti ve velké většině ošetřuje stomatolog, ke kterému chodí jeho rodiče. Vždy jde především o domluvu,“ popisuje lékařka.
Pokud se rodiče se stomatologem domluví na tom, že jejich dítě vezme do péče, je vhodné dodržovat doporučené návštěvy. „V současné době je dětská kazivost zubů velký problém, a pokud rodič s dítětem poprvé do ordinace dorazí až v okamžiku, kdy dítě potřebuje ošetření, není to dobré. Dítě si spojí návštěvu stomatologa s výkonem a s bolestí a tím je dán základ pozdějšímu strachu ze stomatologického křesla,“ uzavírá profesorka Dostálová.