_K první péči o miminko patří i kojení
Neoddělitelnou součástí mateřství a péče o miminko je kojení. Organismus ženy se na něj připravuje již během těhotenství. Důležitým okamžikem pro spuštění laktace je porod a první hodiny po něm.
Pro efektivní kojení je důležitá i správná životospráva, dostatečný příjem vápníku, minerálů a tekutin. Během těhotenství dochází v těle ženy k mnoha změnám. Ty se nevyhnou ani prsům, ve kterých se zvětšují a aktivují k činnosti mléčné žlázy. Je to dílo hormonů a tento průběh nelze nijak ovlivnit vůlí. Zhruba od druhé půlky těhotenství některé maminky mohou zaznamenat i sekreci mleziva (kolostrum), ke které nejčastěji dochází během sprchování nebo koupele v teplé vodě.
Laktace a porod
Zhruba dvě hodiny po narození miminka dochází v těle ženy k prudkému nárůstu hormonu prolaktinu, který podporuje tvorbu mléka. Během této doby je možné, pokud porod proběhl bez potíží a maminka i novorozenec jsou v pořádku, zkusit první přiložení k prsu. Na přijímání potravy je v tuto chvíli připraveno i miminko zesíleným sacím reflexem. Brzké nakojení po porodu přináší hodně výhod pro oba. Mlezivo, které ještě není pravým mlékem, je bohaté na živiny a je tak dobrým zdrojem energie, kromě toho obsahuje i velké množství protilátek důležitých pro obranyschopnost dítěte a zajistí dítěti i dostatečný přísun tekutin.
Svým složením a množstvím je mlezivo pro zažívání a trávicí soustavu novorozence ideální. Pro maminku má kojení význam především proto, že stimuluje svinutí dělohy. Včasné přiložení miminka je také zárukou dostatečné tvorby mléka. Ta se totiž řídí pravidlem - čím je větší poptávka, tím je vyšší produkce. Znamená to, že čím více a častěni miminko pije, tím se mléko tvoří více.
Začátek kojení
První dny života miminka je dobré zkoušet kojení co nejčastěji. V těle ženy nejprve dochází pouze k tvorbě mleziva (tak jako v průběhu těhotenství), během dvou až tří dní dojde, velmi často během noci, k nalití prsů mlékem. Jeho tvorba je výrazně vyšší, než je tomu u mleziva a doprovází ho otok a zduření prsů, které během několika dní lehce ustoupí.Základem úspěchu kojení je správná technika. S tou by měly poradit ještě v porodnici sestřičky ( nebo lékaři), po příchodu domů z porodnice je možné se obrátit na dětského lékaře, který novorozence převezme do péče. Poloh vhodných pro kojení je více a maminka si musí najít tu, která bude vyhovovat jí i dítěti, sama.
Tipy jak kojit
První pravidlo při kojení by mělo být, že není bolestivé. Pokud bolí, je většinou problém právě v technice kojení. Miminko je zpočátku možné zkoušet nakojit až 12 krát za den. To, že přišel vhodný okamžik pozná maminka podle toho, že je miminko vzhůru a »hledá« - často otevírá pusinku a reaguje na dotek kolem úst. Hlad často miminko dává najevo i pláčem. Během kojení by mělo dojít k přiložení o oběma prsům.
Nejčastější potíže
Mezi první potíže doprovázející kojení je bolestivé nalití prsů 2.až 4. den po porodu. V této době dochází k vysoké produkci mléka. Od bolesti mohou pomoci chladné obklady mezi kojením a teplé obklady před začátkem kojení, které kojení a průtok mléka ulehčí. Obávaným strašákem maminek je zánět prsní žlázy, který doprovází horký otok a bolest prsou. Pokud k tomuto dojde je lepší vyhledat lékaře a poradit se s ním o možné léčbě, ta může zahrnovat i podání antibiotik. Někdy se maminky obávají nedostatku tvorby mléka. Tu by mělo vyřešit časté přikládání dítěte, které laktaci stimuluje.
Jídelníček kojící maminky
Jídelníček kojící maminky by měl být vyvážený a měl by obsahovat dostatek vápníku, bílkovin a vitamínů. Měl by být plný mléčných výrobků a kvalitního bílého i červeného masa. Důležitý je i přísun vitamínů. Ve výběru ovoce a zeleniny by ale maminka měla být zpočátku opatrnější. Příliš citrusů a nadýmavé zeleniny by mohlo miminku způsobit zažívací potíže a bolesti bříška. Důležitý je během kojení i pitný režim kojící maminky. Ta by měla vypít až tři litry tekutin za den. Ideální jsou vody bez bublinek nebo čaje podporující tvorbu mléka a laktaci. Nevhodné jsou naopak koncentrované džusy a silně perlící vody. Kojící žena by určitě neměla držet žádnou redukční dietu ve snaze, co nejrychleji se dostat na svou váhu, jakou měla před otěhotněním. Neměla by kouřit, ani pít alkohol. Abstinence drog je samozřejmostí.