_Jakou zvolit výživu pro miminka?
Co se týče průmyslově připravených příkrmů, je jich na trhu celá řada. Orientujeme se v nich hlavně dle věku dítěte, složení a velikosti. Na počátku nám nezbyde nic jiného než jednotlivé příkrmy vyzkoušet, abychom zjistili, co našemu děťátku bude nejvíce chutnat. A zda nebude nikterak zatíženo jeho zažívání.
Kdy začít?
Dětské příkrmy se podávají od ukončeného 4.-6. měsíce, tedy v době, kdy miminku už nestačí pouze kojení nebo umělá výživa. Zpravidla už natahuje ručky i po jídlu dospěláckém, proto bychom se mu měli snažit co nejvíce zpestřit jídelníček. Pediatři se shodují, že u nekojených miminek můžeme začít s příkrmem v podobě dětské kaše na konci 4. měsíce. U kojených dětí se potřeba příkrmu objevuje cca od 6. měsíce věku.
Příkrmy nepřekombinujte
Se zaváděním kojeneckých příkrmů bychom měli být maximálně opatrní, neboť dětský trávicí systém potřebuje dostatek času, aby se s novou potravou popasoval. Z toho důvodu začínáme nejprve na jednodruhových zeleninových příkrmech z brambor, mrkve, květáku nebo batátů. Po 3-5 dnech bude patrné, zda se neobjevila potravinová alergie. Od dalšího měsíce můžeme přidat maso a vyzkoušet první příkrmy s ovocem.
Svačinka, kterou děti milují
Není řeč o ničem jiném než o výživné a lehce stravitelné dětské kaši bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály. Její snadnou a rychlou přípravu jistě ocení péčí o miminko vyčerpané maminky. Kaše o jemné konzistenci může být prvním příkrmem, jenž podáváme před spaním. Zajistí totiž dlouhodobý pocit sytosti miminka, a tím pádem delší spánek jeho maminky. Stejně jako u zeleninových příkrmů bychom měli k podávání kaše přistupovat s největší opatrností. Proto nejprve vyzkoušíme bezlepkové kukuřičné a rýžové kaše, pokud možno bez příchutě. K snídani jsou doporučovány jáhlová a ovesná kaše, které dodají děťátku patřičnou energii.
Komerční sdělení