_Jaké je těhotenství s dvojčaty?
Každé těhotenství je velkou zátěží pro organismus ženy, pokud jde o těhotenství vícečetné, je zátěž o to větší. Jak vypadá jiný stav, při kterém se vyvíjejí dvě miminka najednou?
Těhotenství, při kterém žena čeká dvojčata, je v mnohém stejné jako těhotenství jednočetné, je ale také v mnohém jiné. Začátek nekomplikovaného těhotenství je u dvojčat srovnatelný s těhotenstvím jednočetným.
Těhotná může trpět ranní nevolností, může mít problémy s trávením, které doprovází zácpa, časté jsou i změny chuti a citlivost k vůním a pachům. To, zda jsou tyto potíže jen lehčího charakteru, nebo urputné, nezáleží na množství plodů, které žena nosí, ale na individuálních dispozicích každé ženy. To, co je jiné u dvojčecího těhotenství, je rychleji rostoucí děloha.
Vše je dvakrát
Ultrazvukovým vyšetřením je možné rozlišit dva životaschopné zárodky, u kterých je viditelná srdeční frekvence, někdy (vždy u dvojvaječných plodů a v některých případech i u plodů jednovaječných) jsou patrné dvě placenty. Při poslechu, nebo monitorování srdeční činnosti jsou patrné dva srdeční ozvy, jak se miminka vyvíjejí a zmenšuje se jejich prostor k životu, vnímá těhotná stále intenzivněji jejich pohyby a kopání. Rostoucí děloha stále více utlačuje ostatní orgány, takže těhotné s dvojčaty mívají častější a intenzivnější problémy s dýcháním, které jsou způsobeny tím, že je děloha výše, než by měla být a intenzivněji utlačuje bránici, nastávající maminky mají i větší potíže s chudokrevností (anémií), které jsou způsobeny vyšším nárokem krevního oběhu na zásobení organismu matky i plodů okysličenou krví.
Více komplikací
Kromě těchto problémů mají těhotné s vícečetnou graviditou i vyšší riziko rozvoje preeklamsie – tedy vysokého krevního tlaku, který pokud není léčen, může matku i plody ohrozit na životě. U vícečetných těhotenství je vyšší riziko vzniku vrozených vývojových vad u jednoho z plodů, než je tomu u gravidity jednočetné. Vzácnou komplikací u jednovaječných dvojčat může být i vznik tzv. Siamských dvojčat (srostlic), kdy se jednotlivá embrya při svém dělení v určitou fázi dělit přestanou a zůstanou spojená částí těla. Dvojčecí těhotenství mohou komplikovat i potíže oběhové soustavy, kde jedno dvojče může ohrožovat druhé tím, že se jeho oběhový systém »chová dominantněji«, než systém druhého. Zvláštním jevem je i syndrom mizejícího dvojčete, kdy jedno z embryí v počátečním stádiu těhotenství zanikne a dále se vyvíjí pouze jeden z plodů. Vícečetná těhotenství jsou také kvůli enormně zvětšené děloze častěji ohrožená potratem nebo předčasným porodem (děložní hrdlo se rychleji zkracuje vahou dělohy).
Jak tedy vícečetné těhotenství zvládnout co možná nejlépe?
Prvním krokem ke zdárnému dokončení jiného stavu s dvojčátky je preventivní péče. Do té patří nastolení klidového režimu, četnější prohlídky a ultrazvuková vyšetření, která jsou zaměřené na sledování vývoje plodů. Těhotná s dvojčátky bývá zařazena do péče rizikových poraden a velmi často bývá v závěru těhotenství hospitalizavaná na rizikovém oddělení příslušné porodnice. U vícečetných těhotenství je vyšší riziko porodu císařským řezem, než tomu bývá u těhotenství jednočetných, a to kvůli poloze jednoho, vzácněji obou miminek.