_Jak probíhá vyšetření erektilní dysfunkce

Datum publikace: 17.05.2012

Některou z forem erektilní dysfunkcí v Česku trpí více než polovina dospělé mužské populace. Pánové se však se svým problémem velmi často obávají svěřit odborníkům, důvodem je stud ze svého selhání v ložnici i strach z vyšetření. Jak vyšetření erektilní dysfunkce probíhá?

Prvním krokem ve vyšetření erektilní dysfunkce je zjištění osobní a rodinné anamnézy muže. Tato část vyšetření spočívá v důkladném vyslechnutí pacienta specialistou. Lékař se během rozhovoru ptá na prodělané i současné choroby a jejich léčbu, na operace, úrazy, zejména úrazy pánve a páteře i na případnou závislost muže na drogách i alkoholu.
Součástí pohovoru je i zjištění opakujících se onemocnění v rodině muže.
„V této fázi je nutné diagnostikovat typ poruchy sexuální dysfunkce, zda jde o poruchy erekce, ejakulace či schopnosti dosáhnout orgasmu. Nutné je i zjistit, zda je sexuální dysfunkce závislá na vlivech prostředí a na partnerce a zda se vyskytuje i při masturbaci,“ popisuje profesor MUDr. Dalibor Pacík, CSc., z urologické kliniky Fakultní nemocnice Brno.
Po zjištění celkové anamnézy přichází na řadu fyzikální vyšetření.

Co prozradí samo tělo

Během klinického vyšetření se lékař zabývá celkovým zevnějškem pacienta. Sleduje jeho sekundární pohlavní znaky, mezi které patří ochlupení a rozložení podkožního tuku.
Součástí této části vyšetření je i orientační neurologické vyšetření. „Během prohlídky zjišťujeme citlivost zevního genitálu, hráze a kožních oblastí na chlad a dotek. Dalším krokem je vyhodnocení velikosti a stavu varlat. Pohmatem se vyšetřuje i penis a přes konečník velikost a tvar prostaty, napětí análního svěrače a některé reflexy,“ vysvětluje profesor MUDr. Dalibor Pacík, CSc.
V rámci celkového vyšetření je muž odeslán na odběr krve, ze které se vyšetřuje hladina mužského pohlavního hormonu testosteronu, hormonu prolaktinu a dalších druhů hormonů, množství prostatického specifického antigenu, který souvisí se zhoubným nádorovým onemocněním prostaty, glykémie, množství tuků a další hodnoty.

Jak erekci otestovat

Součástí diagnostiky erektilní dysfunkce jsou i tzv. funkční testy.

Mezi ně patří:           

Intrakavernózní aplikace vazoaktivních látek – jde o miniinvazívní metodu k posouzení erektilní kapacity penisu.  Během vyšetření se muži do kavernózních (topořivých) těles injekčně aplikuje v malém množství speciální látka, jejímž cílem je vyvolání erekce. Pokud muž dosáhne v průběhu 15 minut plnou erekci a ta trvá déle než 30 minut, jde o známku toho, že u muže nedošlo k poškození zásobení penisu krví a mechanismus erekce je u něj neporušen.
Na toto vyšetření může navazovat ultrazvukové vyšetření penisu, které je zcela bezbolestné.
Faloarteriografie – jde vyšetření vnitřního tepenného řečiště artérií zajišťujících zásobení penisu krví.
Toto vyšetření se neprovádí plošně u všech mužů, ale dopoučuje  se  zejména u mladých mužů, kteří v minulosti utrpěli úraz pánve.
Dynamická a kavernosometrie (invazivní metoda, jejímž cílem je stanovení průtoku kavernózními těles) a kavernozografie (kontrastní RTG vyšetření kavernózních těles penisu) – tyto metody jsou vhodné u pacientů před rekonstrukční operací cév penisu.
Vyšetření noční tumescence penisu (spontánního vzrušení a zvětšení penisu během spánku) – nejméně náročná metoda, kterou je možné provést ve speciálních laboratořích, nebo jednoduchým domácím testem pomocí papírového proužku aplikovaného na noc na penis.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek