_Jak posílit imunity dětí? A co by nemělo chybět v domácí lékárně?
Značnou část zákazníků lékáren tvoří maminky malých dětí. Co kupují a proč? A na co by si měly dát pozor?Na to jsme se ptali PharmDr. Lenky Zemanové z Alphega lékárny U svatého Mikuláše v Lounech.
Jak moc maminky věří v potravinové doplňky na posílení imunity u dětí?
Mladé maminky kupují pro své děti potravinové doplňky na posílení imunity v poslední době velmi často. Přišly totiž na to, že pokud je dětem podávají pravidelně v průběhu celé zimy, děti pak tolik nemarodí a není ani problém s pobytem ve školce nebo ve škole. Nejvíce se prodávají přípravky s hlívou ústřičnou, rakytníkem a betaglukany, výtažky z hlívy. Velmi oblíbené a osvědčené jsou také homeopatické přípravky na posílení imunity.
Jde takto koupit zdraví?
V současnosti, kdy naše strava neobsahuje tolik vitamínů, minerálů a antioxidantů jako strava našich předků, je třeba přidávat tyto látky ve formě léků nebo potravinových doplňků. Abychom totiž dodali do těla potřebné dávky, museli bychom zkonzumovat denně až 12 kg čerstvé zeleniny a ovoce z domácích zahrádek. Samozřejmě, že potravinové doplňky k upevnění zdraví samotné nestačí, je třeba také otužování, pobyt na zdravém vzduchu a přiměřené sportovní aktivity.
U kterých léků ve volném prodeji by maminky měly být opatrné?
Pokud maminky kupují pro děti léky ve volném prodeji, musí být opatrné zejména, co se týče dávkování. Na obalu či v příbalovém letáku je vždy uvedeno podrobné dávkování, které je třeba opravdu striktně dodržovat. Je třeba se řídit hlavně dávkováním podle hmotnosti, protože děti jsou různě vyvinuty a ne vždy ve stejném věku stejně váží. Určitě není vhodné léky určené pro dospělé dávat dětem, většinou jsou vhodné až od 12 let. Pozor musí maminky také dát na přípravky s obsahem alkoholu, ty pro děti nejsou vhodné vůbec. Jejich játra by nebyla schopna alkohol odbourat.Vždy je potřeba se poradit s lékárníkem anebo ošetřujícím lékařem.
Z prodeje mizely teploměry "rychloběžky" – jaká je varianta rychlého a spolehlivého měření teploty u dětí?
Pro rychlé a spolehlivé měření teploty u dětí připadá v úvahu bezdotykové měření pomocí infračerveného teploměru. Měří teplotu na čele, ale i teplotu předmětů (například teplotu tekutiny v kojenecké lahvi) během tři sekund. Má tichý provoz bez zvukového znamení, horečku signalizuje optickým alarmem. Druhou možností je měření dotykovým infračerveným teploměrem na čele anebo na uchu. Za jednu sekundu je změřena teplota na uchu a za tři sekundy na čele. U tohoto způsobu měření je i akustický signál při horečce. Levnější variantou je pak digitální teploměr s ohebnou špičkou. Měří teplotu také poměrně rychle, zhruba do edesáti sekund je měření hotovo. Pružná špička umožňuje pohodlné měření v ústech nebo v podpaží.
Jak by měla vypadat domácí lékárnička v případě rodiny s malými dětmi, co by v ní mělo být?
V domácí lékárničce rodiny s malými dětmi by určitě neměly chybět:
- Sirup a čípky proti teplotě
- Náplast s polštářkem i bez polštářku
- Sterilní a pružný obvaz
- Dezinfekční prostředek nejlépe ve spreji
- Hojivá mast na drobná poranění
- Oční kapky na zánět spojivek
- Mořská voda ve spreji na ošetření sliznic nosu
Čtěte také:
- Ovocné šťávy mají své klady i zápory
- Strava a zdraví spolu souvisejí víc než se může zdát
- I malé dítě může podstoupit celkovou anestezii
- Pozor na podzimní chřipky. Dětem pomůže pohyb i vitamíny
- Cvičíte s dětmi? Měli byste!
- Zánět středního ucha? Předejděte mu posilováním imunity
- Počet dětí s cukrovkou se u nás za posledních 20 let víc než ztrojnásobil
- Pestrost, zelenina, žádné UHO! Odborníci radí, jak na školní svačiny a obědy
- Dětí s nadváhou přibývá. S dětskou obezitou je třeba bojovat