_Jak ovlivní konizace následné těhotenství?
Některé ženy se rozhodnou pro těhotenství poté, co podstoupily zákrok zvaný konizace. Jak může tento výkon ovlivnit průběh jiného stavu? Konizace je zákrok, který může zabránit rozvoji vzniku rakoviny. Principem výkonu je odstranění části tkáně děložního hrdla, jejíž buňky vykazují cytologické změny. U většiny žen má tento výkon význam terapeutický, tzn., že další léčba není potřeba.
Kdy je možné plánovat početí
Pokud žena plánuje těhotenství a lékař doporučí konizaci, je dobré, aby počítala s tím, že miminko bude muset chvíli počkat. Při konizaci dojde k odstranění části děložního hrdla a zhruba šest měsíců trvá, než se hrdlo zahojí. Po tuto dobu je dobré, aby žena neotěhotněla.
Komplikace související s početím
Ve velké většině případů by konizace otěhotnění neměla bránit a žena by měla počít bez problémů, jsou však i výjimky. U některých žen, je nutné při výkonu odstranit větší část děložního hrdla. To může mít za následek potíže s otěhotněním. Důvodem je zjizvení, které může zhoršovat komplexní funkci hrdla děložního při oplodnění. Tuto komplikaci je většinou možné vyřešit v rámci asistované reprodukce pomocí intrauterinní inseminace, kdy je koncentrované sperma ženě vpraveno přímo do dělohy, tedy do místa za jizvou. Pak otěhotnění nic nebrání. Stejný problém s otěhotněním mohou řešit i ženy, které podstoupily úplné odstranění děložního čípku (tzv. trachelektomii).
Zvýšené riziko předčasného porodu
Konizace může být příčinou předčasného porodu. Uvádí se, že zhruba 17 procent žen po tomto výkonu porodí před ukončeným 36. týdnem těhotenství – tedy předčasně. Důvodem této komplikace je porušení funkce hrdla děložního, jinými slovy, jizva vzniklá po výkonu není plnohodnotnou tkání a děložní hrdlo tím ztrácí svou pevnost, rychleji se otevírá a zkracuje.
Pomoci může steh
Konizace zvyšuje riziko předčasného porodu. Přesto není na místě, aby žena, které lékař tento výkon navrhne v rámci prevence či terapie, konizaci odmítala. Pokud žena plánuje potomka, je dobré o tom lékaře informovat před samotnou konizací. Tato informace může být jedním z kritérií určujících rozsah odebrané tkáně. Během vlastního těhotenství by měla žena počítat s častějšími gynekologickými kontrolami. Jejich cílem je zjištění stavu děložního hrdla. V některých případech, pokud se hrdlo otevírá, může lékař navrhnout tzv. cerkláž hrdla děložního.
Cerkláž [čti serkláž] – steh provedený na děložním hrdle – má zamezit jeho dalšímu otevírání. Jde tak o výkon, jehož snahou je zabránění předčasného porodu.