_Jak na kombinované krmení
Některé maminky, i přesto, že by si přály kojit a znají jeho výhody, kojit z nějakého důvodu nemohou. Někdy může být řešením střídání kojení a krmení z láhve, jindy je jediným řešením nekojit vůbec.
Co brání kojení
Komplikace, které mohou kojení znemožnit, jsou na obou stranách, tedy jak na straně dítěte, tak na straně matky. U dítěte je hlavní příčinou špatný zdravotní stav. Zde je třeba rozlišit, zda jde o přechodný problém, nebo zda je o komplikace delšího, případně trvalého rázu.
Při přechodném problému lze vyřešit udržením laktace odstříkáváním mléka do doby, než se vše napraví a dítě bude moci kojení akceptovat. Problémy s kojením mohou mít například děti nedonošené, které nemají dost síly na sání a jsou rychle unavené. Vážnějším problémem je nepřítomnost sacího reflexu, která se může vázat na těžší zdravotní potíže, nebo rozštěp rtu, či celého patra, kdy je kojení podle míry poškození buď nemožné, nebo možné pouze s využitím speciální techniky kojení.
Příčin, které znesnadní, nebo znemožní kojení matce, je celá řada. Patří sem chronická onemocnění, nebo nutnost užívat dlouhodobě léky. Kojení se nedoporučuje i u některých infekčních onemocnění v akutní fázi. Potíže může způsobit i bolestivost prsů a překážkou může být i psychika ženy. Kojit by neměla ani žena, která je závislá na alkoholu, nebo návykových látkách. Potíž může být i tehdy, když maminka kojit chce, ale má nedostatečnou laktaci. Pokud jde o problém přechodný, opět ho vyřeší odstříkávání, které zachová laktaci na dobu, kde je možné se kojení zase vrátit.
Kombinované krmení
Někdy je řešením střídání kojení a krmení z láhve. To například při častém poranění bradavky během kojení (toto je způsobeno špatnou technikou kojení), nebo u nedostatečné tvorby mléka. V takovém případě je nejlepší nastavit střídání pravidelně, tedy jedno krmení podat z láhve a druhé přizpůsobit kojení. Krmení z láhve je pro dítě snazší, tak se někdy doporučuje vyměnit láhev s dudlíkem za stříkačku, nebo krmení z kádinky, tak aby dítě nezlenivělo a nedávalo přednost přikrmování před namáhavějším sáním z prsu. Toto je ale vhodné spíše u přechodného kombinování. Kde je předpoklad, dlouhodobého kombinování obou způsobů kojení, nebo tam, kde matka očekává pomalé odstavení a plný přechod k láhvi, je snazší krmit z láhve s dudlíkem. Většina dětí zvládá změny sání bez problémů a s naprostou jistotou umí rozlišit, zda pije z láhve, nebo je kojeno a techniku sání tomu přizpůsobí.