_Jak na chřipku a nachlazení v době jiného stavu

Datum publikace: 16.11.2011

Chřipka a nachlazení se nevyhýbají ani těhotným. Jak ale zvýšené teploty, ucpaný noc či bolest krku v době jiného stavu přežít bez obav o miminko?

Virózy typu chřipky a nachlazení by žádná těhotná neměla podceňovat, v lehkých případech se stačí o léčbě poradit v lékárně, nebo stav telefonicky konzultovat s lékařem, pokud je ale situace vážnější, je třeba navštívit lékaře, který zváží, zda jde stále jen o virózu, nebo už o kombinaci virózy a bakteriální infekce. V takovém případě by byla těhotné mamince nasazena léčba antibiotiky.
U některých těhotných je třeba přistoupit i k hospitalizaci. To zejména, doprovází-li nemoc dlouhodobě vysoké teploty (nad 38 °C).

Jaké léky je možné v těhotenství užívat během chřipek a nachlazení (na snížení teploty a úlevy od bolesti)

  • V prvním trimestru (1.-3. měsíc) – léky obsahující účinnou látku paracetamol a kyselinu acetylsalicylovou
  • V druhém trimestru (3. – 6. měsíc) – léky obsahující účinnou látku paracetamol a kyselinu acetylsalicylovou
  • Ve třetím trimestru (6.- 9. měsíc) léky obsahující paracetamol. V tomto období těhotenství žena nesmí užívat nesteroidní antiflogistika (léky obsahující účinnou látku ibuprofen, naproxen či diklofenak)

Z volně prodejných preparátů je po celou dobu těhotenství vhodný vitamín C 500 mg, který pomůže nastartovat imunitní systém k boji s virózou.
Vhodné naopak nejsou potravinové doplňky obsahující echinaceu (u těchto přípravků není dostatek údajů o bezpečnosti účinné látky).
Ucpaný nos lze krátkodobě (1 týden) léčit dekongescentními nosními kapkami (nosní kapky snižující průtoku krve ve sliznici a zmírňující otok sliznic). Zde však hrozí riziko zvýšení krevního tlaku. Pro dlouhodobější léčbu jsou proto vhodnější přípravky s bylinnými silicemi či mořské a minerální vody.
Léky obsahující účinnou látku pseudoefedrin se u těhotných nedoporučují ani jednorázově (Coldrex, Paralen plus, Febrisan…).

Text vznikl ve spolupráci s PharmDr. Lenkou Součkovou Ph.D., vedoucí Oddělení klinických studií a Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek