_Jak jste na tom se zdravím? Nechte si vyšetřit nohy…

Datum publikace: 02.01.2019

Podologie je nový obor, o kterém se mnoho neví. V každém případě díky němu můžete zjistit hodně o svém zdravotním stavu. Spojuje v sobě hned několik disciplín a vyšetření můžete absolvovat bez obav i v době těhotenství.

Zeptali jsme se za vás Mgr. Veroniky Morstein Matulové, kdy se vypatí objednat na vyšetření a co stav vašich chodidel a nehtů vypovídá o celkové kondici….
 
Co je podologie?
 
Podologie je obor zahrnující mnoho odborností a vyžaduje spolupráci různých specialistů. Jde o komplexní péči o nohy a zahrnuje služby odborného pedikéra, fyzioterapeuta, ortopeda, dermatologa, diabetologa, angiologa atd. 
 
Co se z ní dá poznat?
 
Podologie v rukou odborného pedikéra může zahrnovat úkony jako odbornou většinou přístrojovou pedikúru,  která Vás  může zbavit  bolestivých kuřích ok, ragád(popraskaná kůže), otlaků, dále se takový odborník umí poprat se zarůstajícími nehty pomocí moderních a velmi účinných metod. Tomuto odvětví se říká orthonyxie a jde o rovnání nehtů pomocí nehtových rovnátek neboli špon. Díky tomu nemusí pacienti podstupovat bolestivá a neefektivní chirurgická řešení. Může také pomoci výrobou individuálních silikonových korekčních pomůcek při vbočeném palci či u kladívkových prstů. Případně může klientovi vyrobit náhradu nehtové ploténky pomocí speciálních protetických materiálů, to uvítají hlavně ženy, které kvůli úrazu či chirurgickému zásahu mají nehet zdeformovaný a nehezký.

Mgr. Veronika Morstein Matulová
Vystudovala pedagogickou fakultu se zaměřením na biologii a výchovu ke zdraví, během mateřství se rozhodla věnovat se podnikání a to právě v péči o nohy a tělo.
Již 8. rokem se intenzivně věnuje péči o nohy a zaměřuje se především na zdravotní problémy jako jsou zarostlé nehty atd. Věnuje se také školení odborníků-pedikérů, zdravotních sester. Je školitelkou pro Českou podologickou společnost.  Vlastní podologické a estetické centrum PODOest, které  je též  akreditovaným školským zařízením.


Dále se odborný pedikér zabývá edukací svých klientů v oblasti péče o nohy, ale také celkového stavu chodidel a celého těla, může také vyšetřit nohy na podoskopu a navrhnout řešení v podobě individuálních vložek na míru nebo poslat klienta na další specializovaná pracoviště například fyzioterapeuta.
 
Lékaři k odborným pedikérům mohou posílat své pacienty na přípravu před ošetřením například u mykoz nehtů tzv. onychomykoz, kdy  je před aplikací antimykotik vhodné nehty zbrousit a vyčistit.  Naopak takový odborný pedikér pozná, kde končí jeho kompetence a odesílá klienta k lékařům. Díky této spolupráci se tak daří účinně léčit mnoho zdravotních obtíží.
 
Je pedologie důležitá pro těhotné a proč?
 
V těhotenství dochází díky zvyšující se hmotnosti k enormní zátěži chodidel, což může způsobit tvorbu otlaků, kuřích ok, zarůstajících nehtů či se může propadnout klenba chodidla. Pokud se propadne klenba nohy, nese to s sebou mnoho dalších negativních následků.
 
Těžiště se přesouvá dopředu a váha se přenáší na kůstky prstů a metatarzů, to má za následek přetížení velkých kloubů-kolen, kyčlí a vliv to může mít i na záda. V neposlední řadě je pro nastávající maminku obtížné se ohnout  a nohy si opečovat. 
 
 
Jak často je dobré k podologovi vyrazit?
 
Pokud se jedná o problémy, které řeší odborný pedikér, je většinou nutné navštěvovat specializované pracoviště pravidelně a to podle typu problému. Pokud půjde o zarostlý nehet, je možné, že budete na začátku chodit každý týden, kdy vám podolog nehty zkontroluje a vyčistí. Obvykle jsou pravidelné návštěvy co 4-6 týdnů. Pokud potřebujete zhotovit individuální vložky do obuvi, je vhodné navštívit podologa jednou ročně.
 
 
Autor: Klára Kotábová
 
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek