_Jak jsme přišli k zubnímu kazu díl 4. Ošetření zkaženého zubu nemusí být horor
Zubní kaz není vymožeností moderní doby, ale trápil i už naše dávné prapředky v době kamenné. Četné nálezy kosterních pozůstatků našich druhových předchůdců ukazují i to, že lidé odpradávna vyvíjeli snahu své bolavé zuby ošetřit.
Snahy o první ošetření bolavých zubů byly velmi primitivní. „Lidé věřili v různá zaříkávání šamanů a kouzelníků, zahánění zlých duchů, kterými byl nemocný podle nich posedlý, obklopovali se různými amulety a podstupovali různé oběti.
Dalšími způsoby bylo přikládání léčivých rostlin, případně pití odvarů a syrových šťáv. Tyto snahy mnohdy mohly přinést určitou úlevu v podobě ztišení bolesti, pokud byla použita rostlina s analgetickými či omamnými účinky, zubní kaz však nevyléčily,“ popisuje docent MUDr. Roman Šmucler, CSc., ředitel Kliniky a institutu estetické medicíny Asklepion.
Nebožáci trpěli tak dlouho, dokud v důsledku poškození zubu nedošlo k odumření nervu, či o zub nepřišli. V případě vzniku zánětu, docházelo k rozsáhlému poškození přilehlých tkání i k úmrtí ať už vyčerpáním a hlady, či na otravu krve.
„V průběhu času vznikly různé snahy o to zub vyléčit. Pravděpodobně první pokusy o opravu zkažených zubů jsou spojeny s propolisem a byly vykonány v Egyptě,“ dodává lékař.
Volba propolisu z pohledu moderní vědy nebyla vůbec špatná. Propolis obsahuje celou řadu účinných látek a sloučenin a kromě jiného u něj byly prokázány i antibakteriální a dezinfekční účinky. „Egypťané propolisem kaz vlastně konzervovali. O úplném vyléčení ale pravděpodobně mluvit nemůžeme.
Hlavní metodou bylo mnohem technicky jednodušší vytrhnutí zubu – tedy, extrakce. Ta je známá už z pravěku a třeba staří Egypťané už uměli zub nahradit implantátem,“ doplňuje lékař.
Jak se léčí zubní kazy
Současná medicína nabízí mnohem šetrnější řešení léčby zubních kazů. „Jednoduše by se dalo říci, že podstatou ošetření zubního kazu je odstranění všech kazem zasažených zubních tkání a následné vyplnění, případně dostavění části zubu zubní výplní. Výplní je celá řada a liší se způsobem aplikace, chemickým složením, barevnou nápadností, odolností a délkou trvání i cenou,“ popisuje stomatolog.
Vedle klasických postupů existují i alternativní metody, kdy jsou zuby ošetřeny pomocí vakua a ozónu, který zničí kazotvorné bakterie a zub se pak „opraví“ v rámci remineralizace tvrdých tkání bez nutnosti aplikace zubní výplně, či použití laseru místo klasické zubařské vrtačky.
„Každá doba přináší nové postupy, až čas ale ukáže, které z nich jsou funkční a které byly jen pouhými výstřelky s krátkou dobou přežití,“ vysvětluje docent Roman Šmucler.
Abychom se nebáli zubní vrtačky
Přestože ošetření zubů v současné době není tak dramatické, jako bylo v době naši předků, je stále mnoho lidí, kteří propadají panice, jen co uvidí zubařské křeslo a zaslechnou zvuk vrtačky.
„Základním krokem k odbourání strachu ze zubařského křesla je nácvik toho, že návštěva zubní ordinace nemusí být žádné drama. A k tomu by mělo dojít už u malých dětí, kterým se začínají prořezávat mléčné zuby. Největší chybou je, pokud dítě přijde do ordinace jen v době, kdy je nutné provést nějaký výkon, který obnáší bolest. Dítě si pak spojí, že zubařské křeslo rovná se vždy utrpení a bolest,“ vysvětluje stomatolog.
Svou roli ale může hrát i přístup ošetřujícího lékaře.
„Dalším faktorem, který ovlivňuje strach, je přístup stomatologa. To platí jak u dětí, tak u dospělých. Současná medicína nabízí mnoho možností jak minimalizovat bolest během stomatologického výkonu. Existují různé druhy anestezií, pro děti a pro obzvlášť bázlivé pacienty jsou i anestetické gely, kterými se měkké tkáně znecitliví bez nutnosti použití jehly. S touto anestezii je možné ošetřit mléčné zuby, případně poté, co toto analgetikum začne účinkovat, je možné zcela bezbolestně aplikovat anestezii pomocí jehly,“ říká lékař a pokračuje „Velmi rozumné je bázlivé pacienty premedikovat léky na zklidnění. U dětí je možné s úspěchem aplikovat i sedaci. Osobně mám rád inhalační „rajským plynem“, pro větší výkony používáme hluboké zklidnění léky podanými nitrožilně.
Zkrátka dobrý stomatolog by měl umět ošetřit i malé dítě, problémové pacienty i mentálně retardované jedince, kteří odmítají spolupracovat. Pokud mu to podmínky neumožní, měl by vědět, kam takové pacienty odeslat, neboť některá zařízení mají možnost ošetřovat i v „narkóze“, tedy v celkovém znecitlivění. Strach a bolest při stomatologickém ošetření dnes nejsou nutné.“
Čtěte také:
- Jak jsme přišli k zubnímu kazu
- Jak jsme přišli k zubnímu kazu díl 8. Na co se nejčastěji ptáte
- Jak jsme přišli k zubnímu kazu díl 7. Zdravé dětské zuby aneb Aby dítě nemělo kazy
- Jak jsme přišli k zubnímu kazu díl 6. Kazivost zubů v těhotenství
- Jak jsme přišli k zubnímu kazu díl 5.Ženy mají zubních kazů více. Mohou za to hormony!
- Jak jsme přišli k zubnímu kazu díl 3. Žvýkačky a zubní kaz
- Jak jsme přišli k zubnímu kazu, díl 2. Zubní kazy způsobuje bakterie
- Jak jsme přišli k zubnímu kazu, díl 1. Za vše můžou trvalé zuby
- Co takhle dentální hygiena, maminky?