_I kojenci mohou trpět obezitou

I kojenci mohou trpět obezitou
Datum publikace: 09.03.2016

Ač se to nemusí někomu líbit, kojenec v blahobytné kondici není obrazem plného zdraví, ba naopak. Kojenec plný faldídů je předobrazem obézního dospělého, a jak je známo, obezita je nemoc a je spojená s řadou zdravotních rizik.

 

Málokterý rodič a prarodič si připustí, že jeho miminko je tlusté, odborně řečeno trpí nadváhou až obezitou. „Za poslední čtvrtstoletí došlo k zpětinásobení počtu obézních dětí, a mezi tyto děti paří i obézní děti v kojeneckém věku,“ říká úvodem dětský obezitolog MUDr. Zlatko Marinov z Dětské obezitologické ambulance Pediatrické kliniky Fakultní nemocnice Motol a 2. LF UK Praha.
Kojenci, i přesto, že jejich hlavním příjmem potravy je kojení, jsou obezitou ohroženi stejně, jako dospělí. „Výlučné kojení by mělo být u dětí do šesti měsíců věku. Po šestém měsíci je vhodné začít zařazovat dětské příkrmy. Výlučné kojení u dětí starších devět měsíců není již výhodné a zvyšuje pravděpodobnost kardiovaskulárního rizika v dospělosti,“ říká lékař.

Riziko skryté v kojenecké láhvi

Obezitou jsou ohroženy i děti na umělé výživě, ty jsou nezdravou hmotností dokonce ohroženy více, než děti plně kojené. „Z láhve kojenec přijme průměrně o 20 – 30 procent větší objem mléka než potřebuje. To je o 10-15 procent více energie než plně kojené dítě. Důsledkem toho mohou mít děti na umělé výživě vyšší hmotnost než jejich plně kojení vrstevníci. V konečném důsledku může být devítiměsíční plně kojený kojenec o 400 gramů a dvanáctiměsíční o 650 gramů lehčí než jeho rovnocenný vrstevník na umělé výživě,“ dodává Zlatko Marinov.

Pozor na příkrmy!

Obezita může vzniknout i s přechodem na příkrmy. „Jako příkrmy doporučuji příkrmy připravené doma, nepřislazené, nepřisolené a nekořeněné. Pokud maminky dávají dětem kupované příkrmy ve skleničkách, je třeba mít na paměti, že v rámci obecně doporučených denních dávek má každá taková sklenička v průměru o 20 procent více energetického obsahu než potřebuje 80 procent kojenců. To znamená, že pokud dítě sní celý příkrm, může přijmout více energie, než je nutné,“ varuje lékař.

K pití je voda, ne cukřenka!

Rizikem z pohledu rozvoje obezity je i pití a nevhodně volené nápoje. Nevhodné jsou granulované čaje, které jsou přislazované. To samé platí o ovocných džusech, pitíčkách a podobně. „K pití je nejvhodnější obyčejná voda či neslazený ovocný čaj. Maminky si často stýskají, že jejich dítě vodu nechce a proto mu ji přisladí. Již od kojeneckého věku však platí základní pravidlo pitného režimu. Na pití je voda a ne cukřenka. Když dítě nechce pít vodu, tak ji nepotřebuje. Přislazování vede k návykovému pití sladkých tekutin, a to má za následek rozvoj cukrovky druhého typu,“ radí MUDr. Zlatko Marinov. 

Jak dbát na zdravou hmotnost kojence?

Pár tipů pro zdravé stravování a zdravou hmotnost dětí

  • Kojení má svá pravidla, například to, že na výlučném kojení by mělo být dítě do půl roku věku, poté je vhodné do jídelníčku zařadit příkrmy.
  • Příkrmy jsou fajn, nejlepší je, pokud maminky vědí, co všechno obsahují. To se nejlépe dozví, když si příkrmy budou připravovat doma samy – bez cukru, soli a bez koření.
  • Pokud jako příkrmy dítě dostává kupované skleničky, maminky by měly vždy část příkrmu oddělit a schovat ho dítěti na svačinu, "skleničky" totiž mají více kalorií, než kolik dítě potřebuje.
  • Pitný režim je dobrý, ovšem pokud má dítě žízeň, stačí mu čistá voda, pokud pít nechce, asi nemá žízeň, přislazování je zbytečné.
  • U kojence není možné hmotnost redukovat pohybem. Zdravý novorozenec se rodí s přesně nastaveným pohybovým programem, základním pravidlem je nebránit mu ve volném pohybu, ale ani ho k němu nevybízet.
  • V rámci podpory motorického vývoje a pohybu není vhodné dětem kupovat chodítka. Pokud už dítě stojí, nevodíme ho za ruku. Na všechny pohybové vzorce si musí totiž přijít samo, aby nedošlo k poruše opěrného aparátu – s pohybem tak při hledání optimálního příjmu a výdeje energie u malých dětí nelze počítat.

Co by rodiče měli vědět

  • I kojenec může být ohrožen obezitou.
  • Více jsou obezitou ohroženi kojenci na umělé stravě.
  • I u dětí je obezita spojená s řadou zdravotních rizik.
  • U poloviny dospělých obézních pacientů vznikla obezita už v období kojeneckého věku.
  • To, zda je dítě obézní, může stanovit dětský lékař na základě růstového grafu.
  • Z obezity dítě nevyroste.
  • Obézní dítě je ohroženo diabetem druhého typu, problémy s klouby, vysokým tlakem ale i nádorovými onemocněními.

Zdroj dat: skojenciprotiobezite.cz

Diskuze ke článku
Vloženo: 17.09.2018
Článek ok, ale co dělat, když taková situace tedy nastane? 
Vložit nový příspěvek