_Hračky, nebo lásku? Co děti potřebují víc?

Datum publikace: 21.03.2018

Očekáváte příchod miminka? Nebo už máte doma kojence a přemýšlíte nad tím, že mu pořídíte pořádnou zásobárnu hraček? Vůbec se nestresujte, že ji ještě nemáte a neutrácejte zbytečné peníze. Vaše ratolesti si vystačí s minimem. Daleko důležitější je pro ně rodičovská láska.

Z televizí, výloh i reklamních letáků víte o spoustě hraček, které vaši nejmenší zaručeně potřebují. Zbytečně se ale za ničím nehoňte a pořiďte jen to nejnutnější. „Je třeba, aby si rodiče uvědomili, že když jdou pro hračky, tak informace, které o nich mají, působí spíše z marketingového hlediska,“ zdůraznil pro abctehotenstvi.cz psycholog Petr Šobra. „Smyslem obchodníků je prodat hračku. Prvorodiče často bývají velmi citliví a úzkostliví, proto se jim hračky i lépe prodávají. Každý totiž chce rozvíjet své děti,“ dodal.

Důležité jsou tvary a barvy

Nejmenší kojenci více času prospí, než si s něčím hrají. Jsou však hračky, které dokážou zaujmout jejich pozornost. Můžete zkusit různá chrastítka, náramky na ruku, které si děti dávají do pusy, černobílá leporela, hrací deky, vibrující lehátka či kolotoče nad postýlku.

„Důležité jsou tvary a barvy – zelená, červená a modrá. Je třeba, aby děti vnímaly materiály, spíše ty přírodní než plastové,“ doporučil Šobra. S barvami by se to nemělo přehánět, zkuste se proto vyvarovat kýčovitým věcem. „Rodiče by se měli inspirovat tím, co je reálné okolo dítěte v přírodě. Aby jim hračky ukazovaly reálný svět,“ radí Šobra, jenž jedním dechem dodal: „Děti se vyvíjejí navzdory hračkám.“

Trend dnešní doby

Podle Šobry nejsou tak důležité hračky, jako vztah rodičů s dětmi. Pro ty je daleko přínosnější, když slyší hlas svých rodičů a cítí jejich lásku. Ta totiž dokáže vykouzlit ten nejkrásnější úsměv. „Je pravda, že dnes řada rodičů dává malým dětem hračky, aby je nějak zabavili. Je to trend dnešní doby, neustále se něco chce někam posouvat. Ale děti hlavně ocení, že jsou s námi a že nám jsou nablízku,“ doplnil Šobra.

Na druhou stranu, hračky mohou být i pro nejmenší děti velmi užitečné. Sledují je, zkoumají a pomocí nich se rozvíjí. A věřte, že někdy stačí opravdu málo. „Třeba i obyčejný kapesník, který se hýbe a vrhá stíny,“ uzavřel Šobra.

Autor: Petr Sobol


Petr ŠobraMgr. Petr Šobra

působí od roku 2011 jako ředitel psychologického centra Duhovka, které v rámci Duhovka group poskytuje poradenské, terapeutické a koučovací služby. Vystudoval jednooborovou psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Pracoval v
Institutu pedagogicko-psychologického poradenství. Vede vlastní psychoterapeutickou praxi. Absolvoval systemicky zaměřený psychoterapeutický výcvik „Umění terapie“. Od roku 2015 spolupracuje s Akademií rodičovství.


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek