_Hormonální antikoncepce
Mezi u nás nejrozšířenější a nejspolehlivější antikoncepční metody patří hormonální antikoncepce, která při správném užívání zabraňuje početí ve 100 % případů.
Hormonální antikoncepci nabízí celá řada výrobců. Jednotlivé druhy se svými účinky, snášenlivostí, způsobem užívání i cenou. Principem hormonální antikoncepce je vytvoření podmínek uvnitř organismu, které znemožní oplození vajíčka. Kladem hormonální antikoncepce je, že je možné ji užívat dlouhodobě.
Typy hormonální antikoncepce
Kombinovaná antikoncepce
Kombinovaná antikoncepce využívá působení dvou ženských hormonů – estrogenu a gestagenu. Nejčastěji je tato antikoncepce užívána ve formě polykacích tablet. Podle poměru hormonů rozlišujeme jednofázovou, dvoufázovou a třífázovou. Toto rozdělení nemá vliv na účinnost jednotlivých druhů preparátů. V praxi se jednotlivé druhy poznají podle množství barev v jednom měsíčním platíčku. Jednofázová antikoncepce má tablety pouze jedné barvy, dvoufázová dvou barev a třífázová má tři barvy. Jednotlivé barvy kopírují fáze přirozeného menstruačního cyklu ženy a liší se množstvím hormonů, které zajišťují funkčnost preparátů. Tablety se užívají nejčastěji po dobu tří týdnů, pak následuje 4-7 denní pauza, ve které dochází k menstruaci (ve skutečnosti to je tzv. pseudomenstruace). Možné je ale užívat i několik platíček po sobě bez pauzy, díky čemuž nedojde k nástupu krvácení. To je výhodné například v době plánovaných dovolených. Na podobném principu fungují i antikoncepční náplasti, díky nimž hormony pronikají do těla přes pokožku. Mezi kombinovanou hormonální antikoncepci patří i vaginální kroužek vylučující hormony. Všechny druhy hormonální antikoncepce v současné době obsahují velmi nízké dávky hormonů.
Gestagenní antikoncepce
Gestagenní antikoncepce využívá působení pouze jednoho ženského hormonu – gestagenu, který je přirozeně produkován žlutým tělískem ve vaječnících a v těle napomáhá k udržení těhotenství. Gestagen v těle ženy mění charakter děložní sliznice a zahušťuje hlen v děložním hrdle tak, že zabrání spojení vajíčka se spermií. Tento druh antikoncepční metody je vhodný i pro kojící ženy, protože nemá negativní účinky na novorozence. Do této skupiny antikoncepce kromě polykacích tablet patří i injekce, kožní implantáty a nitroděložní tělísko s hormonem.
Postkoitální antikoncepce
Jde o specifický druh antikoncepce, jenž se užívá po pohlavním styku. Často je tak označována jako nouzová antikoncepce. Tuto antikoncepci je možné nárazově užít až několik hodin po rizikovém sexu, nejde však o druh kontracepce, který by měl být užíván pravidelně. Mezi nouzovou kontracepční metodu je možné počítat i okamžité zavedení nitroděložního tělíska po nechráněném styku. Metoda je vhodná u žen, u kterých se předpokládá, že u této antikoncepce zůstanou.
Kdy není vhodná
Přestože hormonální antikoncepce patří mezi nejspolehlivější antikoncepční metody a preparáty jsou na vysoké úrovni, jsou ženy, pro které se tento druh kontracepce nehodí. Nevhodné jsou u žen, které trpí některými typy nádorových onemocnění. Dobré je také vědět, že hormonální antikoncepce může zvyšovat riziko vzniku embolie. V současnosti je hormonální antikoncepce vydávána pouze proti lékařskému předpisu a ženy si je hradí samy. Nově je možné zakoupit nouzovou postkoitální kontracepci bez receptu.
Čtěte také:
- Těhotenství u žen mění potřebu sexu
- „Pryč s křečovými žílami!“ Tuto větu si řekněte až po porodu.
- Jak správně načasovat dobu užívání léků a kojení
- Myslí na kondomy více muži, nebo ženy?
- Češky stále častěji sahají po nitroděložní antikoncepci. Je levnější a pohodlnější než pilulky
- Vaginální pesar
- Nová antikoncepce v podobě mobilní aplikace? Není to závadné, ale...