_Horké dny s malými dětmi
Krásné počasí svádí k vycházkám. Ovšem pozor! Vysoké teploty a intenzívní sluneční paprsky mohou způsobit mnoho potíží. Mnohdy hůře sníší horké dny a sluníčko děti narozené v zimních měsících. S pobytem venku je tak třeba dbát opatrnosti.
Většina maminek touží po tom, aby její dítě mělo zdravou barvu. Pro mnohé to v létě znamená opálenou pokožku. Jenže právě to může být začátek problémů.
Kdy se vydat na procházku
Obecně platí, že pobyt venlu se nedoporučuje mezi 11 a 16 hodinou. To bývají sluneční paprsky nejsilnější a teploty venku bývají nejvyšší. Ideální na vycházky je doba kolem deváté ranní a následně po šesté odpolední.
Web pregnancy and newborn radí jednoduché pravidlo. Pokud si nejste jistá tím, zda je doba vhodná na procházku, tak si vyzkoušejte jednoduchý test. Vyjdětě ven, pokud je váš stín kratší než jste vy sama, slunce je hodně vysoko a to znamená nebezpečí. Je tak dobré vymyslet aktivity na doma a vycházku a pobyt venku odpoložit na pozdější dobu.
Pokud se přecijen chatáte ven, dbejte na to, aby dítě bylo ve stínu a mělo dostatek tekutin. Hrozí úpal a úžeh.
Používejte krémy na opalování
Snad všichni vědí, že na sluníčko není dobré vycházet bez krému s UV protecí. pro malé děti toto platí dvojnásob. Dětská pokožka je sobře hydratovaná. Ovšem má malou rohovou vrstvu a nemá schopnost dostatečné pigmentace. Pregnancy and newborn toto shrnuje do jedné věty: Spáleniny v raném dětství jsou spojeny s vyšším výskytem rozvoje kožního nádoru melanomu.
Z toho důvodu se doporučuje ošetřit pokožku dítěte při každém pobytu na sluníčku.Přípravků s UV filtrem je celá řada a existují i krémy určené pro děti, případně i přípravky určené pro hrátky ve vodě.
Kromě kosmetických přípravků jsou i titanové oblečky do vody. Ty ochrání i tu nejcitlivější pokožku.
Voda je fajn pomocník
Voda je v horkých dnech ideální společník. V teplých měsících je nutná dostatečná hydratace. Vhodná je obyčejná voda. Slazené nápoje jsou zbytečným zdrojem cukrů. Osvěžit může i konzumace čerstvého ovoce a zeleniny. Velké množství vody obsahuje meloun, ananas, třešně, jahody, ale i salátová okurka.
Venku pobyt zpříjemní i koupání. Jen pozor. Malé děti by měly mít vodu v bazénku příjemně vlažnou, takovou, která osvěží, ale dítě od koupání neodradí.
Vhodné oblečení
Pro teplé dny je vhodné volné oblečení, upnuté zvyšuje pocitové teplo.
Samozřejmá by měla být pokrývka hlavy. V nabídce je celá řada čepiček, kšiltovek, kloboučků a podobně. Malé děti je možné nechat venku rozbalené, aby nedošlo k zapaření jejich jemné pokožky v plenkách. U malých dětí může dojít i k vytvoření potniček. Ty, pokud se vytvoří, stačí vysušit následně sa samy zatáhnout.
U novorozenců je však třeba i v letních dnech dbát na to, aby byly v teplotním komfortu. Dobré je jim dát lehké ponožky, případně je ve stínu chránit lehkou, prodyšnou přikrývkou (tu může nahradit i pátková plenka).
Horké dny a klimatizace
Zatímco větší děti teplé dny snáší relativně dobře a jsou nadšené, když si mohou hrát s vodou, novorozenci mohou být během horkých dní plačtivější. I u nich platí, že je nutná dostatečná hydratace a ochrana pokožky přípravky s UV protekcí. Pokud doma máte klimatizaci, je nutné, aby teplota v místnostech nebyla příliš nízká. Přechod z chladu do velkého tepla je velká zátěž na organismus a malé děti se s přechodem špatně vyrovnávají.
To samé platí i používání klimatizace v autě.
Sluníčko v těhotenství
Pobyt venku, na přímém sluníčku a při vysokých teplotách je náročný i pro těhotné ženy.'
Ty by se měly vyvarovat cílenému opalování a chytání bronzu a dlouhého pobytu venku v rizikových hodinách.
I pro ně platí, že nutná je dostatečná hydratace. Fajn je v horkých dnech vlažná sprcha, či chladné obklady. Obojí je prevencí vzniku otoků rukou a nohou.
Autor: Barbora Neubergerová