_Endometrióza a potíže v partnerském životě

Datum publikace: 21.04.2013

Endometrióza je onemocněním, které kromě fyzické bolesti způsobuje i značné psychické problémy. Ty se následně negativně promítají i do partnerského a manželského vztahu.

 

Psychickou stabilitu člověka ovlivňují tři základní oblasti lidského života:

  • zdraví,
  • vztahy, sex
  • práce. 

Pokud dojde k narušení jedné oblasti, dochází k psychické labilitě. „Míra lability se odvíjí od toho, jak moc jsou zasaženy tyto oblasti,“ popisuje psycholožka a sexuoložka docentka Laura Janáčková z Institutu partnerských vztahů.
Endometrióza je onemocnění, které více či méně ovlivňuje všechny tyto oblasti. Občasná psychická labilita, kterou tato nemoc provází, má bezesporu vliv i na vztahy postižené ženy s jejím okolím. Chronické bolesti, poruchy menstruačního cyklu, hrozba neplodnosti a sexuální problémy zasahují ženu na místech nejcitlivějších. „A to v pojetí její ženskosti, schopnosti obstát v roli manželky, budoucí matky a milenky. Přestože ne vždy všechny komplikace doprovázející toto onemocnění týkají každé ženy, podvědomě dochází vždy ke vzniku pocitů strachu a obavám.
Narušené sebevědomí se projeví v chování ženy tím, že mnohdy reaguje pomocí dvou obranných mechanizmů a to submisivním někdy až sebelítostivým chováním nebo naopak agresivním jednáním, které může být nasměrováno nejen proti ženě samotné, ale i proti nejbližšímu okolí včetně partnera. "Ani jeden postoj však není z dlouhodobého pohledu pro fungování vztahu dobrý,“ doplňuje sexuoložka. 

Endometrióza a sex

Problémy v partnerském vztahu se pak odráží i v sexuálním životě páru. Platí to však i naopak, tzn., že problémy v sexu ovlivňují vztah ženy a muže.  Ženy s endometriózou si nejčastěji stěžují na bolestivý sexuální styk – dyspareunii - , který patří mezi nejrušivější sexuální poruchy, protože bolest při pohlavním styku bývá traumatizující pro oba partnery. Dyspareunií trpí skoro polovina žen s endometriózou. Z tohoto důvodu se ženy začnou vyhýbat sexu.
Neméně rušivé bývají i bolesti v podbřišku (pelvialgie), které se mohou objevit kdykoli během soulože: u některých žen pouze na začátku styku, jiné popisují potíže během celé soulože, nebo i po jejím ukončení.
„Studie také jednoznačně prokázaly, že strach z bolesti a narušené sebepojetí žen s endometriózou významně snižují sexuální prožitek dokonce až do té míry, že některé z nich neprožívají při milování orgasmus. Je pak naprosto logické, že se následně snižuje i frekvence pohlavního života, v jejímž důsledku může dojít k narušení intimních vztahů v páru a v konečné konsekvenci se vše projeví opět na sebevědomí ženy a v sebepojetí vlastní feminity,“ doplňuje Laura Janáčková. 

Budu mít děti?

Narušení ženskosti je u mnoha žen s tímto onemocněním podpořeno i obavami z toho, zda se jim podaří otěhotnět, případně i tím, že problémům s otěhotněním ženy již došlo. I tento faktor významně ovlivňuje nejen psychiku ženy, ale i kvalitu vztahu. „Světové statistiky ukazují, že v 60 procentech světové rozvodovosti je příčinou rozvodu neplodnost páru,“ dodává psycholožka.
Pokud dojde k potvrzení diagnózy endometrióza, je třeba, aby žena nezůstávala se svým onemocněním v sociální izolaci, ale aby vyhledala odbornou lékařskou pomoc, která by měla zahrnosvat nejen péči gynekologa, ale mnohdy i psychologa a aby se svými potížemi seznámila své nejbližší okolí.
Možnosti psychoterapie, párové terapie, sexuální terapie jsou však do jisté míry omezené, protože jedinou, účinnou léčbou je v tomto případě nalezení a odstranění příčiny tohoto onemocnění. Na nové poznatky medicíny tak v České republice čeká 250 000 žen s diagnózou endometrióza.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek