_Dvojčata - radost na druhou
Organizmus ženy je přizpůsoben k jednočetnému těhotenství, občas se ale stane, že je příroda štědřejší a nadělí najednou miminka dvě. A v některých případech přírodě v nadělování pomůže lékařská věda. Pokud dojde k přirozenému početí, má dvojice plánující miminko šanci na dvojčata 1:85. V době, kdy se stále více párů léčí na neplodnost, se ale rodí dvojčata stále častěji. Jednak proto, že část léčby spočívá ve stimulaci vaječníků, čímž se zvyšuje pravděpodobnost početí dvojčat, a dalším důvodem je i to, že pokud v rámci léčby dojde k procesu umělého oplození metodou IVF, jsou pro zvýšení úspěšnosti pokusu někdy zaváděna do dělohy dvě oplozená vajíčka zároveň.
Při přirozeném početí může ke zplození dvojčat dojít dvojím způsobem:
- U jednovaječných dvojčat je jedno vajíčko oplozeno jednou spermií. Vajíčko se následně začne dělit a vytvářet základ pro dvě embrya.
- U dvouvaječných dvojčat jsou oplozena dvě vajíčka dvěma spermiemi. (Nikdy neoplodí jedno vajíčko dvě spermie. Pokud jedna spermie pronikne do vajíčka, stává se stěna vajíčka pro další spermie neprostupnou).
Více komplikací
Protože vícečetná těhotenství zatěžují organismus ženy více, než jednočetná, jsou vícečetná těhotenství považována za rizikovější a častěji u nich hrozí předčasný porod. Dvojčata se častěji rodí císařským řezem, nejčastěji kvůli jejich poloze, ale i z jiných důvodů.
Jednovaječná dvojčata
Jednovaječná dvojčata mohou vzniknout různým způsobem. Pokud mají jednovaječná dvojčata placentu společnou, mají buď jeden společný plodový obal (dvojčata monoamniální), nebo jsou plody uloženy ve dvou oddělených obalech (biamniální dvojčata). Jednovaječná dvojčata jsou stejného pohlaví a mají stejnou genetickou výbavu (jde o dělení jednoho vajíčka oplozeného jednou spermií).
Dvouvaječná dvojčata
Dvouvaječná dvojčata mají vždy ve výbavě každé svou placentu a každé je ve svém plodovém obalu. Plody mají odlišnou genetickou výbavu a narodit se mohou miminka stejného i různého pohlaví.
Kdy se jich rodí více
Četnost početí dvojčat se mění podle etnika. Nejvíce dvojčat se rodí v Africe, naopak nejméně v Asii. Větší šanci na spontánní početí dvojčat mají ženy starší 35 let. Více dvojčat se rodí i maminkám, které čekají čtvrté a další dítě. O něco větší šanci na početí dvojčátek mají ženy, u nichž v rodině se dvojčata již někdy narodila.
Dvojčata, nebo sourozenci?
Velmi vzácně dojde k tomu, že se v děloze vyvíjejí dvě děti, přičemž každé z nich bylo počato v jinou dobu. Pokud dojde během jednoho menstruačního cyklu ženy k oplození dvou vajíček dvěma spermiemi ze dvou různých souloží - například v rozpětí několika dní - jde o tzv. superfekundaci. Dojde-li v době již probíhajícího těhotenství, během nějž se v děloze vyvíjí jedno embryo, tedy v řádu týdnů až měsíců - k oplození druhého vajíčka, jde o tzv. superfetaci. Tato těhotenství jsou velmi vzácná a rozdílný věk plodů je prokazatelný ultrazvukovým vyšetřením. Na takto počatá těhotenství se pohlíží jako na dvouvaječná dvojčata, přičemž každé z nich může mít jiného otce.