_Dudlíky nezatracujte, mají své klady
Dudlíky, ano, nebo ne? Američtí odborníci přiznávají, že dudlíky mají své klady. Vhodné jsou zejména u dětí do šesti měsíců věku.
Mezi hlavní výhody používání dudlíku patří jejich schopnost snížit vnímání bolesti u novorozence. U nedonošených dětí vědci dokonce našli spojitost mezi používáním dudlíků a zkrácením doby pobytu v nemocnici. „Bylo zjištěno, že u předčasně narozených dětí, kterým byly dány dudlíky, došlo k dřívějšímu propuštění z lékařské do domácí péče. Dudlíky u novorozenců zmírňují vnímání bolesti a jejich užití je vhodné u všech výkonů, které jsou s bolestí spojené, jako je například odběr krve ze žíly či z paty novorozence, nebo zavádění infuzí,“ říká S. Sexton z Georgetown University School of Medicine.
Americká akademie pediatrů doporučuje rodičům, aby dětem do jednoho měsíce věku dávali dudlíky při usínání jako prevenci vzniku syndromu náhlého úmrtí (SIDS). Odborníci z akademie zároveň doporučují používání dudlíků u dětí, které z nějakého důvodu musely být krátce po narození převedeny z kojení na krmení z láhve.
Jaká jsou negativa
I u používání dudlíků však platí, že vše je nutné dělat s rozumem. Dudlíky kromě kladů, mohou mít při dlouhodobém používání i své negativní dopady.
Pokud jsou dudlíky vhodné v případech, kdy dítě přestává být kojené, nedoporučuje se naopak jejich časté používání u novorozenců, u kterých je předpoklad dlouhodobého kojení.
Podle odborníků je i přímá souvislost mezi dudláním a výskytem zánětu středního ucha u malých dětí. Stomatologové upozorňují na to, že časté dudlání může negativně působit na formování čelistí a použití dudlíků dávají do souvislosti se vznikem problémů v postavení zubů u dětí, které měli dudlík do dvou až čtyř let.
Kdy je vhodné dudlík odložit
Americká akademie pediatrů a Americká akademie rodinných lékařů doporučuje užívání dudlíků hlavně u dětí do šesti měsíců věku. Pak by mělo dojít k jeho postupnému odebírání. Ke snížení rizika opakovaných zánětů středouší odborníci doporučují během druhého půlroku života dudlík dítěti úplně vzít.
Čtěte také:
- Bojíte se, že vaše dítě bude často nemocné? Zkuste posílit jeho imunitu otužováním!
- První zubní kazy dostaly název po medu
- Zánět středního ucha? Předejděte mu posilováním imunity
- Jaká je úloha prolaktinu v době kojení
- Neprůchodnost slzných cest u novorozenců
- Pozor na mobily. I batolata na nich mohou být „závislá“