_Devět, nebo deset měsíců? Jak dlouhé je těhotenství?
Těhotenství trvá devět měsíců, říkají maminky, délka těhotenství je deset měsíců – říkají lékaři a píší odborné knihy… a teď se v tom vyznejte. Přitom věc je zcela jednoduchá a svou pravdu mají obě strany.
Těhotenství začíná proniknutím spermie do vajíčka a jeho oplodněním. Kdy k tomu došlo však, s výjimkou umělého oplodnění, žena neví. Konec těhotenství žena naopak vnímá velmi přesně, protože tím je porod.
Vzhledem k neznámému momentu otěhotnění se proto délka těhotenství nepočítá ode dne pohlavního styku, kdy se předpokládá, že mohlo dojít k otěhotnění, ale je počítána od prvního dne poslední menstruace. K ovulaci a oplodnění dochází sice asi o dva týdny později, ale to pro výpočet není důležité. Pro větší přesnost se stáří těhotenství (jeho délka) uvádí v týdnech.
„Fyziologické těhotenství trvá čtyřicet týdnů. Ovšem pokud se dítě narodí o dva týdny dříve, tedy po zahájení třicátého osmého týdne, případně dva týdny po předpokládaném termínu porodu, tedy do ukončení čtyřicátého druhého týdne gravidity, je těhotenství stále považováno za fyziologické,“ uvádí profesor MUDr. Pavel Calda, CSc., porodník z Gynekologicko-porodnické Kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
A nyní zpět k úvodním počtům. Devět, nebo deset měsíců trvá těhotenství?
Pokud mluví o těhotenství ženy, uvádějí jeho délku nejčastěji podle kalendářních měsíců, tedy počítají jedna až devět. Pokud o délce těhotenství v měsících mluví lékaři (či se délka uvádí v knihách) vychází se pro větší přesnost z délky lunárních měsíců, které mají pouze čtyři týdny, resp. 28 dnů, a kalkuluje se tak s deseti lunárními měsíci.
Dnes se dává při stanovení těhotenství hlavní důraz na ověření kalendářního stáří (dle prvního dne posledních menses - PPM) s ultrazvukovým stanovením stáří těhotenství. Na konci prvního trimestru se měří vzdálenost mezi zadečkem a temenem plodu (Crown Rump Length - CRL), což je nejpřesnější a nejobjektivnější metoda ke stanovení stáří těhotenství. Pokud se velikost plodu podle CRL neodchyluje od předpokládaného stáří dle PPM o více jak 7 dnů, potom se kalkuluje dle PPM. Pokud je odchylka větší, kalkuluje se riziko dle CRL.
„Pokud dojde k porodu před třicátým sedmým týdnem těhotenství, mluvíme o předčasném porodu. Pokud žena překoná čtyřicátý týden těhotenství, začíná být sledována a později se uvažuje o vyvolání porodu.To proto, že při významně prodlouženém těhotenství hrozí riziko poruch placenty a následně i výživy plodu,“ dodává profesor Calda.
(Foto: freedigitalphotos.net)