_Dětská pokožka a mrazivé dny
Dětská pokožka má mnoho specifik. Například to, že je hodně hydratovaná, má nízkou rohovou vrstvu a je méně odolná. A to i vůči mrazu.
Mráz a teploty pod nulou jsou hodně nepříjemné. Některé maminky se proto snaží během mrazivých dní ochránit pokožku obličeje svých dětí při pobytu venku tím, že jim přes pusinku omotávají šálu, Toto často dělají i proto, že chtějí dítě ochránit před nadýcháním studeného vzduchu. To ale není dobré řešení. „Pokud dítě dýchá do šály, dochází na vláknech ke srážení vydechovaného vzduchu. Takto vysrážená voda následně ulpívá na pokožce, kde dochází ke vzniku omrzlin, které se projevují výrazným zčervenáním, zhrubnutím a pálením poškozených míst,“ vysvětluje MUDr. Monika Arenbergerová z dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Jak se postarat o dětskou pokožku v zimě?
Možným řešením, jak ochránit jemnou dětskou pokožku před nepřízní zimních dní, je používání mastných dětských krémů kvalitních značek určených přímo do mrazivého počasí. Mastný krém na pokožce vytvoří ochranný film, který pokožku chrání před vysušením a před poškozením chladem a mrazem.
Nutné také je, aby maminky dbaly na to, aby pokožka dítěte během pobytu venku nebyla vlhká, například od pití. Problém může být i zlozvyk dítěte, neustále si olizovat rty. V tomto případě (ale preventivně i u dětí, které si rty neolizují) je vhodné na ochranu rtů používat výživné ochranné tyčinky, které na rtech vytvoří tenkou tukovou vrstvu chránící sliznici před vysušením, popraskáním a poškozením mrazem.
Před mrazem je třeba chránit i ruce
Nutné je věnovat pozornost i pokožce rukou. Tu by při chladném počasí měly chránit teplé, suché rukavice, raději palčáky, než rukavice prstové, ve kterých drobné prstíky ryhle prochladnou. Zásada suchých rukavic by měla platit bez výjimky, jakákoli vlhkost pokožky zvyšuje riziko vzniku omrzlin. Po pobytu venku je vhodné pokožku rukou ošetřit krémem určeným na ruce.