_Delfíni, nemocné děti a ženy

Delfíni, nemocné děti a ženy
Datum publikace: 20.04.2013

O delfínech se říká, že jsou velmi inteligentní a že mají velmi pozitivní vztah k lidem, zejména k dětem. Této vlastnosti využívá i léčebná technika zvaná delfinoterapie.Jak delfín na lidi působí? A je možné vysvětlit, co se děje s člověkem v přítomnosti delfína?Redakce ABCtěhotenství položila několik otázek týkající se delfinoterapie  Oldřichu Burešovi, delfinoterapeutovi českého původu působícího v Soulscience Schoul v turecké Antalyi.

 

Můžete nejprve vysvětlit, co skrývají termíny delfinoterapie a delfinoterapeut?

Delfinoterapie je jedna z disciplín animoterapie, tedy terapie, k níž lidé využívají pozitivního působení zvířat na lidskou psychiku a lidské zdraví. Tak, jako se při canisterapii používají různá psí plemena, tak se při delfinoterapii pracuje s delfíny.
No a delfinoterapeut je člověk, který řídí tuto terapii a dohlíží na její správný průběh.

V Česku tato terapie není příliš známá, přiblížíte nám její průběh?

Delfinoterapie se většinou skládá z deseti půlhodinových terapií, během nichž je postižený v úzkém kontaktu s delfínem. První kontakt se zvířetem probíhá velmi opatrně a ze břehu bazénu. Pokud dítě zvládne tuto část, pokračuje se ve vodě. Dítě je vybaveno neoprenem, který zabrání prochladnutí a plovací vestou. Práce v bazénu se odvíjí od typu postižení a problému dítěte. Některé děti je nutné z důvodu strachu, agresivity, návalů vzteku či kvůli jejich fyzickému postižení zejména v počátku terapie držet v náručí.
Součástí terapie je hlazení zvířat, hra i společné plavání, kdy se dítě drží za hřbetní ploutev delfína a takto společně obeplují celý bazén.
Během terapie je „pracovní skupina“ tvořena jedním dítětem, jedním terapeutem a jedním delfínem, přičemž delfín může pracovat maximálně tři hodiny denně.

Pro koho je delfinoterapie vhodná?

Obecně lze říci, že terapie příznivě ovlivňuje všechny děti s psychickými i fyzickými problémy. Mezi nejčastější klienty patří děti s Downovým syndromem, autistické děti či děti po dětské mozkové obrně. Mezi dětmi jsou však velmi často i děti zneužívané, děti trpící různými úzkostmi a agresemi, ale i děti, které se sebepoškozují či mají sklony k sebevražednému jednání.

Dá se popsat mechanismus, jakým delfíni na člověka působí?

Na toto téma byla provedena řada studií, které přišly s různými teoriemi. Některé z nich uvádějí, že za pozitivními účinky stojí bioenergie, jiné připisují význam alfa vlnám a sonarovým vlnám. Část z nich poukazuje na to, že pozitivní vliv má již samotný kontakt se zvířetem. Jediné, na čem se vědci shodují je to, že delfíni dokáží vycítit, že člověk má psychický nebo fyzický problém a že se mu snaží pomoci.

Jakým způsobem?

Já tomu říkám delfíní skenování. Pokud je v blízkosti dítě s nějakým zdravotním problémem, delfín k němu připlave a začne ho „skenovat“. Toto skenování není ničím jiným než vysílám ultrazvukových vln, pomocí nichž se delfíni orientují v moři.
Tímto způsobem dítě dokáže nejen zklidnit, ale i pokud jde o opakované skenování, tak urychlí i proces hojení, zánětlivých procesů a uvolní svalové napětí, což je podstatné zejména u spastických dětí.
Mám to vyzkoušené i na sobě. Když jsem měl zlomeninu pažní kosti, delfíni urychlili srůst a následnou rekonvalescenci oproti odhadům mé fyzioterapeutky o víc jak tři měsíce.
U dětí, které mají potíže s komunikací a sociálními vazbami pomáhá kontakt a práce se zvířetem. Dítě se nejprve naučí komunikovat s delfínem a následně okruh, s kým je ochotno navázat hovor či přátelské pouto, rozšiřuje na terapeuta, kamarády, rodiče, sourozence, učitele a podobně.

Mají delfíni schopnost vcítit se do pocitů člověka?

Zcela jistě. I to znám z praxe. Pokud se dítě bojí, delfín k němu připlave zezadu a chvíli ho skenuje a bázlivost po chvíli odezní. To samé platí i o atakách zlosti, agrese a vzteku. Několikrát se mi stalo, že vteřinu před tím, než u dítěte došlo k výbuchu vzteku, delfín zmizel pod hladinu do bezpečí, nebo odplaval do středu bazénu a nával vzteku jsem „schytal“ já.
Kromě toho jsem se i já jednou dostal do stavu, kdy jsem byl přítomen konfliktu rodičů dítěte, které jsem měl jako terapeut na starosti, z něhož mě delfíni dávali „dohromady“. Dva ke mně připlavali, jeden „skenoval hlavu, druhý mě podpíral pod ramenem a během pár vteřin jsem byl v pořádku. Ten stav přirovnávám k lehké opilosti.

Co ještě delfíni zvládnou?

No, těžko se tomu věří, ale delfín má velmi dobrou schopnost poznat těhotnou ženu.

Jak?

Pokud k delfínovi do bazénu vstoupí žena a on připlave před ní a pravidelně začne skenovat její podbřišek ze strany na stranu, jsou dvě možnosti. Buď je žena těhotná, nebo má problémy s vaječníky.
Toto funguje naprosto přesně, i když vím, že to zní zvláštně a neumím přesně vysvětlit, jak to dokáže.

Jak finančně náročná je delfinoterapie?

Kvalitní komerční delfinoterapie se pohybuje se v cenové relaci za deset půlhodinových terapií od 3.000 do 4.500 EUR tedy za 75 000 – 112 000 korun. Někde se dá pořídit i laciněji, ale to je většinou na úkor kvality terapie, bezpečnosti a spokojenosti delfína, například delfín najednou musí pracovat se třemi dětskými klienty.
Ve světě fungují programy a nadace zajišťující dětem, které to skutečně potřebují, tento druh terapie. V Česku zatím toto nefunguje. 

Foto: delfinoterapie.cz/Petr Krupík Krupička

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek