Zkuste nám v úvodu představit obor dentální hygiena. Co si laik má pod tím termínem představit?
Obecně lze říci, že cílem dentální hygieny je péče o dutinu ústní. Nejde o klasické stomatologické vyšetření, to v žádném případě nemá nijak suplovat, spíš jde o jeho doplnění. Smyslem dentální hygieny je edukovat, ukázat a naučit pacienty, jak si správně mají čistit zuby, a provést hygienu tam, kde je to nutné. Hygienistka může provádět řadu ošetření indikovaných lékařem, jde na příklad o odstranění zubního kamene, kyretáž atd. Nemůže však ošetřovat například zubní kaz.
Kdo rozhoduje o tom, jaké ošetření dentální hygienistka provede?
V zásadě by o tom měl rozhodovat lékař. Dentální hygienistka by měla mít od stomatologa přesně popsané, jak se má danému pacientovi věnovat. Lékař musí ošetření indikovat, měl by uvést, co přesně je cílem ošetření a jak má ošetření vypadat. Pak má návštěva dentální hygienistky smysl.
Dentální hygiena se spojována zejména s dospělými pacienty, co ale děti?
V zásadě platí, že čím dříve se člověk svěří do péče dentální hygienistky, tím lépe pro něj. V případě dětí je možná základní edukace rodičů v péči o dětské zoubky zhruba od šestého měsíce věku dítěte. Během této návštěvy jde o to, aby se rodiče dozvěděli, jak o dětské zuby pečovat, co jim škodí, jak zoubky dítěti čistit a podobně. Samozřejmě, pokud rodiče toto zvládají a mají zkušenosti, je možné návštěvu odložit na později, třeba na dobu kolem jednoho roku věku dítěte.
Jak to je s návštěvou dentální hygieny v těhotenství?
Zde je opět důležité doporučení od lékaře. Ten by měl těhotné mamince doporučit dentální hygienu a přesně by měl popsat výkon, který je očekáván. Těhotenství klade zvýšené nároky na ústní hygienu. Nevolnosti i zvýšená krvácivost dásní se mohou významně podílet na zhoršení kondice dutiny ústní. A právě to jsou faktory, na které by se dentální hygienistka měla zaměřit. Už dávno neplatí, že těhotenství bere ženám zuby.
Stomatologické křeslo je u většiny pacientů spojeno s bolestí. Bolí ošetření dentální hygienistkou?
Právě proto je optimální, když dentální hygienistka pracuje v ordinaci lékaře, aby on mohl aplikovat anestezii, pak bolest odpadá. To je další důvod pro to, aby v tomto směru byla dokonalá součinnost. I během dentální hygieny mohou být některé výkony nepříjemné a právě stomatolog je může hned na místě vyřešit.
Zdroj: Shutterstock.com
Je nutné, aby se člověk nějak připravoval na návštěvu dentální hygienistky?
V zásadě není. Dentální nitě, mezizubní kartáčky, klasické zubní kartáčky, modely chrupu, to vše by měla hygienistka mít u sebe a měla by s tím pracovat. Ale samozřejmě je možné si s sebou vzít svůj zubní kartáček, ten může hygienistka posoudit a případě dát doporučení na jeho změnu. Správně vybraný zubní kartáček je totiž základ dobré péče o zuby.
A poslední otázka, pokud se pacient objednává na stomatologické vyšetření, měl by dentální hygienu absolvovat před návštěvou stomatologa, nebo naopak po ní? Co je lepší?
To určí lékař, někdy je výhodná hygiena dopředu. Já třeba dentální hygienu doporučuji často až po stomatologickém ošetření, abych viděl reálný stav hygieny daného pacienta. Pokud hygienistka provede dobrou práci, tak se obraz péče o zuby u člověka v danou chvíli diametrálně mění a to může ovlivnit přístup k pacientovi.
Autor: Barbora Neubergerová