_Co je lidský papilomavirus
HPV – je zkratka používaná pro označení lidského papilomaviru (z anglické označení Human Papilloma Virus). HPV je běžný, velmi rozšířený virus, který napadá ženy i muže a je známo téměř dvě stě jeho typů.
Tyto viry se vyskytují výhradně na lidské kůži a na lidských sliznicích a infikovat mohou kohokoli – děti, ženy, muže.
K přenosu viru dochází pohlavním stykem nebo přenosem z rukou či úst na pohlavní orgány. K přenosu HPV může dojít i při nekoitálních aktivitách (orálním sexu nebo mazlení). Ani kondom není dokonalou ochranou, protože HPV se může nacházet v místech, která nejsou kondomem chráněná. HPV se lehce přenáší a infekce se často neprojevuje žádnými známkami, nebo symptomy a šíří se velice rychle. Mnozí lidé, kteří jsou HPV infikovaní, o tom ani neví, neboť virus často nevyvolává žádné příznaky. To znamená, že lidé mohou virus získat, nebo naopak někoho nakazit, aniž by o tom věděli - a to i opakovaně. Pokud dojde k přenosu HPV na tkáně, virus začne napadat buňky, začne na nich parazitovat (viry nemají vlastní buňky a k životu potřebují buňky svého hostitele) a začnou se v nich množit.
Během svého parazitování na buňkách začnou měnit DNA těchto buněk, tímto přestavování genetické informace napadených buněk vznikají přednádorové a nádorové stavy. Organismus se ve velké většině případů dokáže s nákazou sám vyrovnat. V některých případech však infekce přetrvává a postupně dochází k rozvoji onemocnění (například rakoviny děložního čípku). Nicméně onemocnění se rozvíjí postupně, během měsíců a let.
Vývoj od infekce k nádoru trvá průměrně 15 let.
Čtěte také:
- Rakovina prsu a mýty, které vás matou
- Víte, kdy je čas pro samovyšetření prsu, a kdy máte nárok na preventivní vyšetření prsu?
- V České republice je rakovina děložního čípku stále diagnostikována přibližně 1 000 ženám ročně
- Viry způsobující rakovinu děložního čípku máme od neandrtálců
- Ochrana před lidským papilomavirem
- Co způsobuje lidský papilomavirus
- Jaká rizika HPV nesou