_Co je bakteriální vaginóza a jak se bránit jejímu rozvoji
Bakteriální vaginóza patří k nejčastějším gynekologickým onemocněním žen v reprodukčním období. Za jejím rozvojem stojí narušení přirozené poševní rovnováhy.
S bakteriální vaginózou se někdy během svého života setká až 35 procent žen. Hlavním projevem této infekce je silný vodnatý, často po rybině zapáchající výtok, u části žen však nákaza může probíhat zcela bezpříznakově.
Na rozdíl od jiných poševních infekcí bakteriální vaginózu nedoprovází bolest v podbřišku, svědění, pálení ani pocity řezání poševních sliznic.
Jak bakteriální vaginóza vzniká
K rozvoji bakteriální vaginózy dochází tehdy, dojde-li k narušení přirozené poševní rovnováhy. Pokud dojde k potlačení růstu ochranných bakterií, zejména laktobacilů, dochází k přemnožení patogenních, především anaerobních bakterií, které jsou hlavními původci infekce. Bakteriální vaginóza proto často vzniká po léčbě antibiotiky, kdy v důsledku vedlejších nežádoucích účinků dojde k vyhlazení přirozené ochranné flóry poševního prostředí.
U části žen může být příčinou vzniku opakovaných infekcí nechráněný sex s nakaženým partnerem, u něhož infekce probíhá zcela bezpříznakově a on o svém onemocnění neví.
Proč se bakteriální vaginózou zabývat
Bakteriální vaginóza může být příčinou mnoha potíží.
Přítomný výtok svým zápachem ženě způsobuje značný diskomfort a může ji omezovat v partnerském a sexuálním životě.
Kromě toho však infekce může mít i mnohem závažnější důsledky. U neléčených stavů přechází infekce do chronického stádia a může být příčinou potíží s otěhotněním.
Vážnou komplikaci znamená bakteriální vaginóza pro těhotné ženy, u kterých je dávána do přímé souvislosti s rozvojem samovolných potratů a vznikem předčasných porodů.
Diagnostika a léčba
Pokud bakteriální vaginóza probíhá zcela bezpříznakově (žena nepozoruje žádný výtok) je diagnostika velmi složitá a často se na probíhající infekci přijde zcela náhodou, například v rámci preventivního vyšetření. V případě, že infekci doprovází výtok, provádí se diagnostika poševním stěrem. Ten je následně poslán k analýze do laboratoře a dle výsledku je pak ženě doporučena odpovídající léčba pomocí cílených antibiotik.
V mnoha případech, zejména u žen s často opakujícími se problémy a v rámci prevence rozvoje nákazy, je namístě přistoupit ke krokům vedoucím k obnově zdravého poševního prostředí například pomocí preparátů obsahujících kyselinu mléčnou a glykogen.
Prevence rozvoje infekce
Prevence rozvoje poševních vaginóz spočívá v aplikaci látek, které změní pH poševního prostředí a podpoří růst ochranné poševní mikroflóry. Toho lze docílit například lokálním užíváním přípravků obsahujících kyselinu mléčnou.
Kyselina mléčná vzniká mléčným kvašením cukrů (vyskytuje se například v mléčných výrobcích či v kyselém zelí) a je přirozeným meziproduktem látkové výměny savců (vytváří ji svaly během fyzické námahy).
Zvýšení kyselosti poševního prostředí přirozeně vytváří podmínky podporující růst ochranných bakterií a potlačení množení nežádoucích mikroorganismů, zejména anaerobních bakterií, které jsou příčinou rozvoje bakteriílní vaginózy.
K zesílení účinku je vhodné vybírat přípravky obohacené o glykogen, který působí jako zdroj potravy „hodných bakterií“ a tím podporují jejich růst a urychluje optimalizaci poševního prostředí.
Úpravou přirozeného poševního prostředí dochází k posílení imunitního systému ženy, ke zvýšení obranyschopnosti poševních sliznic a k vytvoření podmínek vedoucích ke zmírnění či zabránění rozvoje gynekologických infekcí.
Obrázek Bioptická laboratoř s.r.o.