_Chystáte se na hory? Nezapomeňte se dobře pojistit

Datum publikace: 08.01.2019

Chystáte se do Alp? Jedete lyžovat do zahraničí? Tak se nezapomeňte dobře pojistit. Možná si říkáte, že lyžování ovládáte na jedničku a že se vám cestou na hory či na sjezdovce nic stát nemůže, ale co když se náhodou něco přihodí? Riskovat, že vás hory kvůli poškozenému zdraví vyjdou dráž, je zbytečné.

Na zahraniční lyžovačku si kromě lyží, helmy a další povinné výbavy přibalte i cestovní pojištění. Možná se spoléháte jen na vaše klasické pojištění, které vám platí v Česku, jenže vyrazit za hranice pouze s kartičkou pojištěnce, je docela velký risk, kartička zdaleka ne všechny zdravotní výdaje pokryje. Odborníci proto doporučují sjednání komerčního pojištění léčebných výloh i pojištění odpovědnosti. Jde o pár korun na den a určitě se vyplatí.

Drahé náklady

Pokud cestujete pouze s Evropským průkazem zdravotního pojištění (nám dobře známá kartička, se kterou chodíme k lékaři), tak myslete na to, že vám platí především v zařízeních s veřejnou zdravotní službou. Cizincům s kartičkou je k dispozici navíc jen taková zdravotní péče, která je v dané zemi hrazená z veřejných peněz a vztahuje se na ně tak i stejná výše finanční spoluúčasti. Usjezdovek a horských středisek jsou však dostupné hlavně soukromá zdravotní střediska, kde vám zdravotní kartička náklady nepokryje. Po předložení kartičky vás sice ošetří, úhradu ale budete muset zaplatit na místě, nebo vám domů poštou přijde hodně tučný šek.

A jen pro zajímavost, za zlomenou nohu si zaplatíte třeba 30 tisíc korun a za úraz hlavy nebo páteře klidně i milion.

Myslete i na odpovědnost

Pojištění léčebných výloh pokryje situace, kdy se zraníte nebo onemocníte, nezahrnuje však pojištění odpovědnosti za škody. Život na sjezdovce je velmi rychlý, a tak snadno může dojít k situaci, kdy někoho zraníte. Zahraniční lyžaři navíc takové karamboly často chtějí řešit klidně i přes soudy. Proto je dobré na tyto situace myslet a pojistit nejen sebe, ale i děti.

Doporučuje se přitom nastavit alespoň třímilionový limit pro případ způsobení újmy na cizím zdraví, jeden milion korun pro škody na věci a jeden milion v případě finančních škod.

Při sjednávání pojištění před zahraniční cestou na hory je dobré myslet i na to, kdo se na svahu jaké činnosti věnuje. Pokud někdo z vaší rodiny má rád třeba freeridové sjezdovky, tak se doporučuje, aby si pro sebe sjednal navíc i pojištění rizikových aktivit.

Pozor na alkohol

A jedna důležitá rada na závěr – alkohol nepatří jen za volant, ale ani na sjezdovku. V některých areálech je konzumace alkoholu dokonce zakázaná a za porušení tohoto zákazu hrozí i ztráta skipasu. Pokud se u pojištěné osoby alkohol v krvi prokáže, může na pojistné plnění zapomenout, nebo mu bude proplaceno jen v omezené míře.

 

Autor: Petr Sobol

Diskuze ke článku
Cestovní pojištění Vloženo: 03.03.2019
Dřív jsem cestovní pojištění moc neřešila a sjednala to nejlevnější jen abych nějaké měla. Teď když už s námi jezdí na hory i děti tak je mi jasné, že zrovna tam nás může potkat nějaký úraz nebo jiný karambol nebo že děti něco provedou. Takže bez kvalitního pojištění už ani ránu. Sjednávám ho vždycky online klidně i v den odjezdu. Zatím naštěstí nebylo potřeba.
Vložit nový příspěvek