_Bylinky v těhotenství? Raději ne!
Bylinky, bylinné čajové směsi a další přírodní preparáty se těší stále větší oblibě. V době jiného stavu je však dobré se této formě samoléčby vyvarovat. Účinné látky, které bylinky obsahují, by totiž těhotenství mohly hodně zkomplikovat.
V současné době nabízí přírodní léčbu, bylinky a směsi, které z bylinek míchají bylinkáři, stále více obchodů. Část nemocných vidí v bylinkách svou poslední naději v boji s nemocí, jiní v pití bylinných čajů vidí prevenci vzniku nejrůznějších chorob či účinnou a šetrnou léčbu. Ať tak či onak, pravda je, že těhotné ženy by se bylinkám a samoléčbě s jejich pomocí měly raději vyhnout. „Většina lidí vnímá pití bylinných čajů jako neškodnou a zcela bezpečnou formu přírodní léčby. V této souvislosti je však třeba si uvědomit, že účinné látky, které léčivky obsahují, jsou mnohdy hlavní účinnou látkou mnoha preparátů.
Rozdíl mezi lékem a bylinným čajem je ale v tom, že zatímco léky během svého vývoje a uvedení na trh procházejí přísnými kontrolami, které ověřují jejich bezpečnost, a je u nich přesně známa koncentrace účinné látky, u bylin a bylinných čajů tyto kontrolní mechanismy chybí,“ vysvětluje profesor MUDr. Pavel Calda.
Mohou vyvolat předčasný porod
Ač se to nemusí zdát, komplikací, které mohou vzniknout v souvislosti s pitím bylinných čajů je celá řada. Účinné látky, které byliny obsahují, mohou být příčinou rozvoje kontrakcí, mohou vyvolat předčasný porod a mohou být i příčinou poškození plodu (poškození srdce, jater, ledvin apod.).
Pozor je třeba věnovat i bylinným čajům a potravinovým doplňkům obsahující exotické byliny a koření.
Co ještě mohou způsobit:
- překrvení orgánů malé pánve (s tím může souviset vznik krvácení a potrat) pelyněk, aloe vera, petržel (vysoké dávky), muškátový oříšek (vysoké dávky), zázvor (vysoké dávky) a další
- poškození ledvin a srdce matky i plodu – břečťan, arnika a další
- průjem (může být příčinou vzniku kontrakcí a předčasného porodu) – čekanka a další
- toxické účinky mohou způsobit poškození plodu – jmelí, náprstník lékařský, durman, břečťan a další
- působí na centrální nervovou soustavu – meduňka, majoránka (vysoké dávky), marihuana a další
- ovlivnění činnosti štítné žlázy - mateřídouška a další
Čtěte také:
- Chřipka a nastávající maminky
- Když se miminko zabydlí, kde nemá
- Bolí vás hlava a jste těhotná? Poradíme, vám pár triků, jak se bolesti zbavit
- Doba chřipek je tady. V Česku se objevila i ptačí chřipka
- Léky a jejich kombinace. Víte, kdy si můžete ublížit?
- Nastávající maminky, nepodceňujte chřipku!
- Těhotenství a epilepsie. S pomocí neurologů ke zdravému miminku