_Bílkoviny jsou důležité zejména v druhé půlce těhotenství
Bílkoviny (proteiny) jsou vedle cukrů a tuků dalším základním stavebním kamenem našeho organismu. Naše tělo si je však neumí samo vytvořit a neumí je ani ukládat do zásoby, jejich přísun musí být pravidelný.
Bílkoviny se podílejí v lidském organismu podílejí na řadě pochodů ovlivňují fungování imunitního systému, podílejí se na kvalitě vlasů a kůže a zejména jsou důležité pro vznik svalové hmoty (což vědí zejména sportovci).
Těhotenství a gravidita
V době těhotenství je jejich dostatečný přísun důležitý zejména ve druhém a třetím trimestru, kdy se vytváří svalová hmota plodu.
Pokud žena jí pestrou stravu a nijak se neomezuje či nedrží diety, tak si s příjmem bílkovin příliš hlavu lámat nemusí – běžná strava ho dostatečně pokryje. To samé platí i o výživě kojících maminek. Nárůst spotřeby bílkovin během kojení není nijak výrazný, stačí jen do svého jídelníčku pravidelně zařadit mléčné výrobky a další potraviny bohaté na tyto látky.
Kde je bílkovin nejvíce?
- tvaroh, jogurty, mléko a další mléčné výrobky
- libové vepřové maso a drůbeží maso
- ryby
- luštěniny
- vejce
Bílkoviny a kojenec
Dostatečný přísun ke svému vývoji potřebuje i novorozenec. Ten bílkoviny přijímá z mateřského mléka. Maminky by možná měly vědět, že lidské mléko se svým složením velmi liší od mléka jiných savců. Kromě jiného i množstvím bílkovin v něm obsaženém. Uvádí se, že lidské mléko má nejmenší množství bílkovin, ze všech mlék savců.
I tak je jejich obsah z hlediska výživy kojence ideální.