_Argentinský automechanik vynalezl novou metodu - PORODU
Mnoho lékařských postupů a objevů bylo vynalezeno jen díky „chvilkovému nápadu“. Vynález účinné látky Aspirinu - kyseliny acetylsalicylové - je spojen s myšlenkou anglického pastora Edwarda Stone, kterého jen tak napadlo, že vrba, strom rostoucí na březích řek a potoků v sobě, bude mít „cosi“, co jí umožní bez problémů žít ve vlhku. Na základě této myšlenky následně vrbovou kůrou začal s úspěchem léči nemocné revmatismem.Podobné příběhy ale nepatří jen do minulosti, dějí se i nyní. Lékařský, ale i laický svět, v posledních měsících velebí nápad automechanika, který, jak to vypadá, se natrvalo zapíše do historie porodnictví!
Argentinec Jorge Odón ( 59) je povoláním automechanik, ovšem to mu nezabránilo v tom, aby přišel s nápadem, jak snadno pomoci dítěti, které během složitého porodu uvízlo v porodních cestách. A co víc. Metoda ho napadla v noci, během snu!
„Přišlo to samo, jen tak během spánku,“ přiznává se v rozhovorech pro světová média a zároveň skromně dodává, že neudělal nic jiného, než že přenesl metodu z jednoho oboru do druhého.
Základem jeho techniky je vyjmutí zapadlého korku ze skleněné láhve za použití mikrotenového sáčku. V jeho pojetí zátka představuje hlavičku dítěte a tělo láhve dělohu, odkud dítě putuje přes porodní cesty – tedy hrdlo láhve - ven z těla matky.
První prototyp jeho „porodnického“ plastového sáčku nahuštěného kolem hlavy rodícího se dítěte vznikl v kuchyni. Místo živého dítěte použil panenku své dcery a místo dělohy velkou láhev. Panenku dal do láhve a pomocí látkového sáčku zasunutého k hlavě „dítěte“ ji vyprostil. Myšlenkou je nadšená Světová zdravotnická organizace i americká lékařská veřejnost. „Jde o metodu levnou a účinnou. Půjde ji využít jak v moderním světě, kde pomůže snížit počet dětí rodících se císařským řezem, tak i v chudších rozvojových zemích, kde ženy rodí mimo lékařská zařízení,“ říkají jednohlasně lékaři.
Jak vše vypadá?
Princip nové metody se zdá být velmi prostý: pokud dítě uvízne v porodních cestách, mají lékaři jen málo možností, jak jej vyprostit. V běžné praxi se nabízí použití porodnických kleští, nebo vakuového extraktoru.
Metoda Jorge Odóna je další možností, jak ženě pomoci ve svízelné situaci. Lékař pomocí speciálních úchytů na hlavu dítěte navlékne plastový sáček s kroužkem, kroužek poté odejme tak, aby hlavička dítěte byla bezpečně obalena sáčkem. Do sáčku napustí vzduch, tím roztáhne porodní cesty, ve kterých dítě uvízlo, a pomalým táhlým pohybem jej vyprostí ven.
„Vše je zatím ve fázi prototypu, ale vlastně jen stačí doladit vzhled a bezpečnost materiálu a pak je možné metodu zavést do klinických studií,“ slibují lékaři.
Porodnické kleště
S komplikovanými porody jsou spojeny i porodnické kleště.
Ty pro svět objevila rodina Chamberlainů.
Přestože dnes jsou porodnické kleště běžnou výbavou porodnic, Chamberlainovi jejich existenci drželi v přísném tajemství a chovali se k nim jako k rodinnému stříbru. Traduje se dokonce, že při příchodu k rodící ženě cestou zvonili zvonečky, to proto, aby nebylo slyšet cinkání jejich „kouzelných kovových nástrojů“. Důvod jejich chování byl jasný - prestiž a zisk.
Chamberlainovi byli zváni k těžkým případům, kde hrozila smrt matky či dítěte a jejich nástroj dokázal mnohdy tragický průběh porodu zvrátit a zachránit jak matku, tak dítě, a za to si nechali patřičně zaplatit.
A jak jejich porodnické kleště vypadaly? Na svou dobu byly velice propracovány.
Kleště tvořily dvě samostatné lžíce vytvarované tak, aby bezpečně obejmuly hlavičku rodícího se dítěte. Vprostřed držáků lžící byl vytvořen zámek tak, aby do sebe lžíce zapadly až v okamžiku, kdy byly zavedeny do porodních cest.