_Alzheimerova choroba: Prognóza je strašidelná, Češi přesto mají jeden pozitivní světový primát

Datum publikace: 11.03.2019

Na pondělí 11. března připadá Evropský den mozku. Čeští lékárníci se však péči o tento životně důležitý orgán věnují celoročně – a to prostřednictvím poradenství a péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou. Díky Garantovaným kurzům České lékárnické komory (ČLnK) mohou pacienti v lékárnách se speciálně proškoleným lékárníkem zjistit, v jakém stavu je jejich paměť a zda se nemůže jednat o poruchu kognitivních funkcí, kterou by měl začít řešit lékař.

Degenerativní onemocnění mozku běžně vedou k částečné či úplné ztrátě samostatnosti a znamenají výrazné omezení nejen pro pacienta, ale také jeho blízké.  Tyto problémy nelze rozhodně brát na lehkou váhu, protože počet pacientů celosvětově dynamicky roste. Demence je navíc sedmou nejčastější příčinou úmrtí na světě. Z dat organizace Alzheimer’s Disease International vyplývá, že se nový případ demence objevuje v průměru každé tři vteřiny. Její nejčastější příčinou je právě Alzheimerova choroba.

Mozek má zásadní význam pro správné fungování celého těla, řídí a kontroluje veškeré funkce a procesy, které v něm probíhají. „Některou z forem demence, která významně ovlivňuje jeho fungování, v současnosti trpí zhruba 50 milionů lidí na celém světě. A prognózy jsou bohužel ještě pesimističtější. Podle nejnovějších předpokladů bude za třicet let toto číslo více než trojnásobné. Dostupnost včasné diagnózy a pomoc nemocnému i jeho rodině je zásadní a lékárníci se k tomu snaží přispět v rámci svých kompetencí,“uvádí PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK.

Lékárníci poskytují poradenství celoročně

Konzultace a péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou či jinou formou demence jsou v lékárnách se speciálně proškoleným lékárníkem dostupné v průběhu celého roku. „Česká republika je jedinou zemí ve vyspělé Evropě, kde jsou pacientům konzultace o stavu demence a případné Alzheimerově chorobě poskytovány i v lékárnách,“poukazuje na výjimečnost služby poskytované českými lékárníky prezident ČLnK PharmDr. Lubomír Chudoba a dodává, že obdobné poradenství v lékárnách mohou pacienti získat i při odvykání kouření nebo screeningu diabetu a péče o diabetické pacienty.

Podle informací z nejnovější Mezinárodní zprávy o Alzheimerově chorobě přitom mnoho světových zemí nedisponuje žádnými diagnostickými nástroji ani přístupem ke klinickým studiím a má pouze omezený počet specialistů.

Navštivte jednu ze 39 lékáren a nechte se otestovat

ČLnK ve spolupráci s Českou alzheimerovskou společností dlouhodobě školí své členy v Garantovaných kurzech, kteří jsou posléze schopni vést poradenství pro pacienty s Alzheimerovou chorobou či jejich příbuzné. „Garantovaný kurz má více než 50 absolventů, kteří nabízí své služby ve 39 lékárnách po celé zemi. Jejich seznam je dostupný i v rámci mobilní aplikace Lékárny v ČR, která umožňuje filtrovat lékárny dle různého poradenství. Lékárníci mohou s potenciálními pacienty provést jednoduchý test a případně je poslat k lékaři. Zájemci zde také získají informace, jak podpořit léčbu nemocného či jak s ním správně komunikovat,“uvádí k poradenství ve vybraných lékárnáchMgr. Aleš Krebs, Ph.D., viceprezident ČLnK.

Lékárna je místo, kam pacienti chodí zpravidla častěji než k lékaři. Z toho důvodu využíváme odbornosti lékárníků a snažíme se poskytovat co nejkomplexnější péči, která lidem umožní lépe se starat o své zdraví. V případě Alzheimerovy choroby je včasná diagnóza a pomoc nemocnému i jeho rodině zásadní. I proto bude Česká lékárnická komora nadále usilovat o rozšíření dostupnosti poradenství do dalších lékáren,“ uzavírá tisková mluvčí ČLnKMgr. Michaela Bažantová.

 

Autor: redakce

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek