_Achillovka dostává zabrat každý den. Jak předcházet zraněním?

Datum publikace: 29.04.2019

Bolesti Achillovky patří k velmi nepříjemným, ovšem dochází k nim poměrně často, jelikož svaly jsou tu velmi namáhané. Jak se nemoc projevuje a jaké jsou její příčiny?

Achillova šlacha je silný vazovitý pruh, který spojuje lýtkové svaly s patní kostí a chodidlovým svalem. Jedný se o nejsilnější šlachu lidského těla a je bezpodmínečně nutná pro stoj, chůzi a běh. Její funkce je extenze kotníku, dovoluje stoj na špičkách a také se zapojuje do všech statických i dynamických poloh dolních končetin. 

Šlacha bývá postižena peritendinitidou, což je zánětlivé onemocnění obalů šlachy, nebo tendinózou, kterou zase způsobuje chronické přetížení a v tomto případě dochází ke změně její struktury. Postižení Achillovky je typické především pro sportovce. 

Jaké jsou příčiny?

Achillova šlacha, respektive obecně celý lýtkový sval, jsou velmi namáhané struktury a k jejich poranění velmi často dochází snadným způsobem. Bolest se nezřídka vyskytuje u sportovců, kteří trénují na tvrdém povrchu, trpí na doskoky na tvrdý povrch, což jsou zejména gymnasté, volejbalisté nebo basketbalisté.

V praxi se však lze setkat i s typem příčiny prozaické, kdy nevhodná obuv dráždí při chůzi šlachu a následně tak dochází k mechanickému tření, někdy dokonce až k odřeninám, díky čemuž se šlacha poměrně snadno zanítí.

V případě dlouhodobého přetěžování lýtkového svalu dojde u úponu Achillovy šlachy k nedostatečnému průtoku krve, šlacha a její obal otečou a kvůli tomu nemá krev dostatek místo pro látkovou výměnu, díky čemuž se následně začínají hromadnit odpadní látky. Pokud se měkké struktury překyselí, pak dojde k rychlejší únavě svalu a následkem toho může vzniknout zánět.

Vzhledem k umístění úponu Achillovy šlachy na patní kosti dochází celkem často k podobnému scénáři, jako tomu je u patní ostruhy. Úpon je totiž velmi křehký a náchylný k natržení, což se stává především v případě, kdy je dlouhodobě přetěžován, přičemž se hromadí vápníkové ionty, které krev nestíhá odplavit, a kvůli usazování vzniká kostěnný výrůstek. Ten však není příčinou bolesti, horší jsou ale místa kolem něj. Právě syndrom patní ostruhy jde pak ruku v ruce s postižením Achillovy šlachy.

Jak se nemoc projevuje?

Zpočátku se projevuje pouze v zátěži a následně sama odezní. Pozdější stadium je ovšem takové, že je bolest permanentní a je často také doprovázena otokem, začervenáním a omezením pohyblivosti. Úpon je citlivý a bolestivý na dotek.

Dochází také k omezní pohyblivosti kotníku a je prakticky nemožné postavit se na špičku nohy. V rámci pozdějšího stadia se vysoké napětí změní v oslabení lýtkového svalu, především pak jeho vnitřní hlavy.

Jak probíhá léčba?

Standardně zahrnuje podávání nesteroidních antiflogistik či analgetik, ortoped volí obstřik, který se aplikuje přímo do místa bolesti. V případech, kdy šlacha nereaguje na léčbu, se musí přistoupit k chirugickému zákroku, který spočívá v odstranění zánětem a degenerací postiženého obalu Achillovy šlachy.

Z pohledu fyzioterparie je důležité vyšetření nohy při stoji, ale také při chůzi, jelikož z něj následně vyplyne samotná příčina a léčba díky tomu může být konkrétní. Součástí terapie je ovlivnění přetížených svalů technikami měkkých tkání, aby došlo k jejich relaxaci. Nácvik opory chodidla je ve čtyřech bodech a postupně se zapojují chodidla a celé dolní končetiny do dynamické zátěže.

Hodně důležité je klienta také naučit správnou rutinu provádění pohybu při sportu nebo také v práci. Vždy je třeba mít na paměti centrované postavení všech kloubů dolní končetiny a správnou oporu chodidla ve čtyřech bodech.

 

Autor: redakce

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek