Profesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 

Test na OGTT v rizikovém těhotenství Vloženo: 17.06.2014
Dobrý den, pane profesore. Mám na Vás dotaz ohledně testu na OGTT, jsem ve 24. týdnu a měla bych jít na test ve 26. týdnu. Ráda bych se zeptala, zda je moudré test odmítnout a nahradit ho např. žilním odběrem dlouhodobého cukru. Jsem na rizikovém těhotenství a hodně polehávám (první trimestr jsem krvácela), měla jsem stres kolem genetických testů a rychle mi v těhotenství stoupá krevní tlak při fyzické a psychické zátěži. Nechci už víc miminko ani sebe stresovat. 7dkg cukru po ránu nalačno se mi zdá pro tělo (i pro plod) na zpracování náročné. Samozřejmě nechci zanedbat příp. těhot. cukrovku. Zajímají mě tedy alternativy - např. sledování dlouhodobého cukru, popř. sledování velikosti plodu na ultz a při větší váze pozdější podstoupení testu OGTT. Zatím má miminko normální váhu a nejsou zde žádné známky možné těhot. cukrovky, v rodině na cukrovku netrpíme. Je mi 35 let. Moc děkuji.
Vloženo: 17.06.2014
_ Odpovědět
Mrzí mi, jestli jste měla stres kolem genetických testů. Doufám, že to nebylo u nás, protože za normálních okolností by žádný stres nastat neměl. Co se oGTT týče, tak mnoho alternativ není. Samozřejmě se to dá risknout a vyšetření nepodstoupit. Obecně je dobré si o celém plánu těhotenských vyšetření promluvit na začátku těhotenství s Vašim lékařem a předejít tak zbytečným nedorozuměním.
Vloženo: 18.06.2014
_ Odpovědět
Děkuji za odpověď, pane profesore. Myslíte si, že většinu případů výrazné těhotenské cukrovky by mohl zachytit odběr ze žíly na dlouhodobý cukr? Děkuji.
Přidat odpověd: