Profesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz
císařský řez, rentgen...Vloženo: 29.01.2014
Dobrý den pane doktore,
prosím Vás o radu ohledně následujících dotazů a předem se omlouvám za jejich rozsah, ale mám celé těhotenství rizikové a „dopracovala“ jsem se nyní již do 34.tt., tak mé obavy určitě pochopíte ?
1) Z důvodu úrazu hlavy a přetrvávajících obtíží po tomto úrazu jsem ve 31.tt podstoupila vyšetření krční páteře a mozku magnetickou rezonancí (jelikož jsem ale malé postavy, musela jsem i větší částí břicha „zajet do tunelu“, takže se i určitě i magnetické pole „dostalo“ i vzhledem k pokročilému těhotenství k miminku). Ještě před tímto vyšetřením jsem se s Vámi radila o jeho bezpečnosti a uklidnil jste mě, že toto vyšetření miminku neublíží. Můj neurolog mě však znervóznil tím, že sice dosud nejsou známy žádné vedlejší účinky MR s negativním dopadem na vývoj plodu, nicméně prý časem se škodlivost této vyšetřovací metody může prokázat (až se prý MR bude u těhotných užívat déle a děti, které ještě v břiše matky toto vyšetření podstoupily, budou tedy starší a budou tedy s MR větší zkušenosti, což mi mimo jiné tento lékař doložit jakousi studií prováděnou na krysách atd., které pak měly vývojové vady). Nyní jsem tedy dost nervózní z toho, zda jsem MR skutečně neublížila miminku a ráda bych se tedy zeptala, jestli se nějakými studiemi (a případně jakými) sleduje dlouhodobý vývoj dětí, které MR ještě v břiše matky podstoupily a zda se vývoj těchto dětí bude sledovat z dlouhodobějšího hlediska i nadále, tj. jestli si třeba „pro uklidnění“ mohu vyhledat novější informace o bezpečnosti této vyšetřovací metody za cca 10 let, až s MR budou větší zkušenosti?
2) Přestože mi vyšetření MR mozku a krční páteře dopadlo dobře (zřejmě prý tedy souvisí mé problémy s blokádou krční páteře, ale nelze prý zcela jistě vyloučit, že se ještě po úrazu hlavy v hlavě „ještě něco odehrává“, když mě hlava v místě nárazu ještě po několika měsících pobolívá a brní), budu zřejmě muset rodit císařským řezem – což mi doporučil chirurg kvůli problémům s pupeční kýlou, které se mi právě objevila v předchozím těhotenství a zhoršily se porodem samotným. V této souvislosti bych se ráda zeptala, zda je porod císařským řezem v tomto mém případě šetrnější i pro mé problémy s hlavou (zejména občasné pobolívání a závratě – přestože je prý vznik následného hematomu nepravděpodobný, nelze dle mého neurologa zcela vyloučit a další vyšetření MR před porodem mi již s ohledem na dítě již nedoporučuje, zvlášť když vzhledem k mému rizikovému těhotenství není zcela jisté, kdy porodím)- tj. jestli je císařský řez bezpečnější např. z důvodu odstranění tlaku v hlavě na rozdíl od přirozeného porodu, nebo jestli je císařský řez vzhledem k mým problémům s hlavou naopak rizikovější než přirozený porod zejména s ohledem na teoretické riziko vzniku hematomu, a to zejména kvůli potřebné narkóze atd., tj. jestli se v tomto mém případě narkózou nebo následně po operaci injekcí na ředění krve nezvýší riziko trombózy, embolie nebo jiné další možné komplikace?
3) Jaká je pro mě vzhledem k výše uvedeným potížím nejvhodnější forma analgezie při porodu císařským řezem (epidurál, spinální analgezie či celková narkóza) a kdo rozhoduje o vhodné formě této analgezie, porodník nebo je výběr ponechán na rodičce? Jaké jsou výhody či rizika spinální či epidurální analgezie oproti celkové analgezii?
4) Kvůli mým zmíněným problémům s pupeční kýlou jsem byla před týdnem na sonu břicha, a to konkrétně na radiologickém oddělení polikliniky ve Vysočanech (budova bývalého OÚNZ). Toto radiologické oddělení provádí kromě sonografického vyšetření zejména rtg vyšetření včetně CT vyšetření. Toto radiologické vyšetření má pouze jednu hlavní chodbu, která má na pravé straně cca 3 vyšetřovny, kde se provádí pouze rtg a CT a na levé straně chodby jsou také cca 3 vyšetřovny, kdy se provádí opět pouze rtg a CT (je zde tedy cca 6 místností s rentgenovým zářením) a teprve na konci této chodby je ordinace, kde se provádí sono. Ráda bych se zeptala, zda jsem nemohla vystavit své miminko nebezpečné dávce rtg záření, když jsem čekala v této chodbě na vyšetření cca 20 minut a dalších cca 15 minut mi bylo dělání vyšetření sonem v ordinaci hned vedle těchto rtg místností. Během mého čekání na sono vyšetření byl prováděn jeden rtg za druhým… a kdysi jsem četla informaci, že zvýšené rentgenové záření je i v místnostech, kde se rtg provádí a právě tyto místnosti měly podstatnou část doby, kdy jsem čekala na sono vyšetření, otevřené dveře na společnou chodbu, kde čekají pacienti… Jelikož jsem v den tohoto vyšetření měla těhotenské nevolnosti a dýchalo se mi špatně, musela jsem po dobu čekání po chodbě chodit a nikoliv sedět, a proto jsem také několikrát prošla přímo kolem dveří, kde se provádí tato rtg vyšetření nebo kde následně po těchto vyšetřeních zůstaly otevřené dveře a mohlo tedy zde být zvýšené množství radiace.
5) Poslední prosba na závěr, opět souvisí s rtg. Před cca měsícem jsme byli se synem u lékaře, do ordinace šel se synem manžel a já na ně čekala z důvodu těhotenských potíží (především pocit na zvracení atd.) před budovou polikliniky na čerstvém vzduchu. Manžel se zdržel se synem v budově polikliniky cca 1 hodinu a po tu dobu jsem na ně čekala poblíž vchodových dveří polikliniky a poblíž jednoho z oken, kde jsem se až následně dozvěděla, že se provádí rentgen. Nestála jsem přímo u okna, ale byla jsem od něj vzdálená cca 5 metrů, okno však bylo po celou dobu mého čekání pootevřené na vyhlídku – nemohla jsem takto rentgenovým zářením ohrozit vývoj dítěte? Slyšela jsem, že je možné, že se při provádění rentgenu může od něčeho odrazit rentgenový paprsek, tak se bojím, jestli se nemohl tento rtg paprsek dostat během provádění rtg vyšetření oken nějak ven, především v místě jeho otevření na vyhlídku?
Moc děkuji za Vaši ochotu a mějte se hezky.
Dobrý den, nevím, kde jste pojala podezření, že jste ohrožena magnetickou rezonancí (MRI) a paprsky X. Stejně tak netuším, z jakých odborných material čerpal Váš neurology. MRI je považována za bezpečnou pro Vás i pro plod. Pracoviště RTG musí splňovat přísné normy bezpečnosti, kde je nepravděpodobné, že by se paprsky šířily mimo oddělení. Myslím, že Vaše obavy jsou zbytečně.