Profesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 

program Alpha vs program Astraia Vloženo: 14.01.2014
Dobrý den. Vzhledem k mé nedávné zkušenosti s prvotrimestrálním screeningem by mě zajímalo, jestli existuje nějaké srovnání prvotrimestrálního screeningu vyhodnocovaného 1/ programem Astraia a 2/ programem Alpha. Také by mě zajímalo jak vznikl ten druhý způsob a o co se ve svém vyhodnocování opírá. Informace o tom prvním způsobu jsou dostupné na internetu, o druhém jsem nenašla prakticky nic. Jen mě zarazilo, že jsem v souvislosti s tím druhým programem někde četla "očekávané výsledky". Znamená to, že tento program je v jakémsi zkušebním provozu? Předem děkuji za odpověď.
Vloženo: 14.01.2014
_ Odpovědět

Dobrý den, prvotrimestrální screening byl opublikován (vytvořen) týmem kolem profesora Kyprose Nicolaidese (KN)v Londýně, v 90. letech. Program Astraia používá výpočetní modul vytvořený právě touto výzkumnou skupinou a výsledky byly ověřeny na statisícových souborech. Zásadním rozdílem mezi programem alfa (autor Nick Wald) a tzv. prvotrimestrálním screeningem je, že program alfa pracuje i s hodnotami biochemie ve II. trimestru - tomuto testu se také říká integrovaný test. Zatímco těhotná při prvotrimestrální testu odchází ve 12. týdnu z ultrazvukové vyšetřovny s kompletním výsledkem a může přímo konzultovat výsledek s vyšetřujícím, který ji právě vyšetřil ultravzukem, při integrovaném testu musí počkat na další biochoemické vyšetření krve ve 16. týdnu a teprve potom jí lékař může sdělit výsledné riziko chromozomální poruchy. Dalším zásadním rozdílem je, že prvotrimestrální test dle metodiky nadace fetální medicíny v Londýně je přísně kontrolovaný (auditovaný) a lékaři zapojení do tohoto programu postupují podle velmi přísné metodiky a jejich výsledky odpovídají doporučené metodice, jsou tedy dostatečně spolehlivé. Program alfa žádný systém kvality ultrazvukového vyšetření nemá - a to je dosti zásadní. Více se můžete dozvědět na https://courses.fetalmedicine.com/fmf/patient kde jsou informace pro laiky-pacienty přímo od zdroje.


Přidat odpověd: