Profesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 

Rentgen v 18.tt Vloženo: 06.10.2013
Dobrý den.Prosím o radu. Jsem v 18.tt a na klíční kosti se mi udělal jakýsi otok - trochu bolí, možná to vypadá na jakýsi výrustek kosti nebo otok v okolí kosti. Chystám se s tím poradit na chirurgii, ale obávám se, že mě budou chtít udělat rentgen. Je rentgen klíční kosti v 18.tt (nevím, zda bude stačit jen jeden rtg snímek) nebezpečný pro plod nebo se dle Vás nejedná dle mého popisu o nic vážného a stačí se nechat rentgenem vyšetřit až po porodu? Vím, že se na samotné rtg vyšetření těhotných používá olověná zástěra přes břicho, ale nemůže nějaké záření proniknout např. bokem či spodem této zástěry? - jsem drobné postavy, tak mi bude zástěra určitě volná. Ráda bych se také zeptala, zda plodu nevadí krákdobý pobyt v místnosti, kde se rentgen provádí, bez olověné zástěry - na snímkování sice zástěra bude, ale než se obléknu, než se rtg přpraví atd... tak to chvíli trvá a po tuto dobu nebudu mít na sobě olověnou zástěru, zatímco budu v místnosti, kde se rentgen provádí a kde se tedy vyskytuje určitá míra radiace. Moc děkuji za Váš názor a mějte se hezky.
Vloženo: 06.10.2013
_ Odpovědět
Dobrý den, stručně řečeno: krátké jednorázové diagnostické rtg vyšetření jiných částí než dělohy s plodem, resp. podbřišku by nemělo plod nijak ohrozit a přínos tohoto vyšetření je jistě větší, než jeho rizika. Zastínění dělohy a podbřišku zástěrou s olovem je naprosto dostačující. Záření neproniká ani bokem ani spodem pod zástěru :-) Na druhé straně a čistě teoretiky mezi odborníky není shoda o tom, zda malé dávky radiace používané při diagnostice mohou poškodit plod. Ví se také, že nenarozený plod je velmi citlivý na některé chemické látky, alkohol a infekce. Buňky plodu se rychle dělí a přeměnují se ve specializované buňky a tkáně. Radiace a další škodliviny by mohly způsobit změny v těchto procesech, které mohou potom zvyšovat riziko vrozených vad a některých onemocnění v pozdějším životě, jako je např. leukémie. Bohužel většina vrozených vad a závažných onemocnění u dětí vznikne i u matek a dětí, které nikdy nebyly vystaveny známému teratogenu během těhotenství. Vědci se domnívají, že zde hraje také roli dědičnost a náhodné chyby ve vývojovém procesu.
Přidat odpověd: