_Zvýšený cholesterol v těhotenství je normální
Cholesterol se stal všeobecným strašákem. Ucpává cévy, je příčinou srdečního infarktu i mozkové mrtvice. Pokud však dojde ke zjištění zvýšených hodnot cholesterolu u těhotných žen, není důvod propadat panice. V těhotenství je zvýšená hladina cholesterolu normální a je nutná pro správný vývoj plodu.
Cholesterol si z části organismus vytváří sám a z části ho přijímáme z potravy. To, jaké množství tělo produkuje samo, je ovlivněno více faktory, například množstvím cholesterolu přijímaného stravou nebo vlivem hormonálních změna a potřeb organismu. A právě to je případ těhotenství. „V době probíhající gravidity dochází ke spontánnímu zvýšení hladiny cholesterolu v krvi matky. U zdravých žen, je doba těhotenství často obdobím, kdy vlivem hormonálních změn hodnoty cholesterolu vystupují do vyšších čísel, přičemž vrchol je v druhém trimestru, následně se hodnoty snižují a v době po porodu dochází pomalu a spontánně k návratu na původní hladinu, přičemž ale i během kojení jsou hladiny cholesterolu ještě zvýšené,“ popisuje profesor MUDr. Josef Hyánek, DrSc., vedoucí lékař metabolické ambulance Oddělení klinické biochemie, hematologie a imunologie Nemocnice Na Homolce.
Proč se u těhotných zvyšuje hladina cholesterolu v krvi?
Zvýšení hladiny cholesterolu v graviditě je přirozený fyziologický proces vyvolaný vysokou hladinou hormonů estrogenů, který má zásadní význam pro zdravý vývoj plodu. „Těhotenská hypercholesterolemie nastává u všech zdravých žen napříč všemi etniky. Nejde o žádný patologický stav, ale o přirozený proces, o mechanismus, který je nutný ke správnému vývoji a růstu plodu. Pokud by těhotná žena měla cholesterolu nedostatek, hrozilo by vážné poškození plodu, poruchy ve vývoji orgánů např. některých částí mozku a mezimozku, míchy a nervů, horních či dolních končetin, počtu prstů, provázené vždy těžkým mentálním poškozením plodu,“ doplňuje profesor Hyánek.
Cholesterol k plodu nemůže
Napadne-li někoho otázka, jak se se zvýšenou hladinou cholesterolu vyrovná organismus vyvíjejícího se miminka, je třeba říct, že tyto obavy jsou zbytečné. Plod je před jeho negativním působením velmi dobře ochráněn. „ Placenta nedovolí velkým molekulám, které cholesterol nesou, projít do krevního oběhu plodu, jeho organismus si cholesterol pro svou potřebu vytváří většinou sám. U plodu a novorozence tak zvýšené hladiny cholesterolu v krvi většinou nejsou a nejsou proto zvýšenou hladinou cholesterolu matky nijak ohroženi,“ dodává lékař.
Kdy se začít léčit s vysokým cholesterolem?
Pokud dojde ke zjištění zvýšené hladiny cholesterolu v době těhotenství u jinak zdravé ženy, je třeba vyčkat na ukončení těhotenství a kojení, potom hladinu cholesterolu řádně dovyšetřit a pak podle eventuální potřeby zahájit příslušnou dietní nebo medikamentosní léčbu. Není ale třeba propadat panice.
„Pokud však plánuje těhotenství žena, která se již s vysokým cholesterolem léčí, je třeba léčbu statiny přerušit, protože by podle dosavadních zkušeností mohlo dojít k ohrožení vývoje plodu. Pacientku samotnou s těžkou formou familiární hypercholesterolemie je třeba v průběhu těhotenství pečlivě sledovat a ošetřovat, aby její hladina cholesterolu nedosáhla kritických hodnot, kdy může dojít ke kardiovaskulárnímu selhání,“ uzavírá profesor Hyánek.
Čtěte také:
- Deprese v jiném stavu mohou ohrozit matku i dítě
- Obezita a těhotenství – nežádoucí souvislost
- Kyselina listová v prevenci vrozených vývojových vad
- Může za rozvoj civilizačních chorob „hlad“ před narozením?
- Vitamin D pro kosti, zuby a imunitu
- Kdy otěhotnět po léčbě melanomu
- Zelenina a její místo v našich jídelníčcích