_Zvýšená teplota a horečka v těhotenství
Teplota a horečka samy o sobě nejsou nemocí, ale jsou příznakem toho, že se organismus brání nějakému onemocnění. Drtivá většině maminek těhotenství prožije bez zvýšené teploty či horečky. Pokud se ale objeví, je dobré vědět, jak se zachovat.
„Horečka je projevem zaktivovaného imunitního systému, je vlastně jedním z mechanismů, jakými se tělo brání v okamžiku, kdy dojde k jeho napadení bakteriemi či viry,“ popisuje profesor MUDr. Pavel Calda CSc. z Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Zvýšená teplota pohybující se kolem 37,5-38 °C není důvodem k panice. S tímto stavem se tělo ženy i vyvíjející se plod vyrovná snadno. I v těchto případech je ale vhodné kontaktovat ošetřujícího gynekologa a zdravotní stav s ním zkonzultovat.
Problém může být, pokud se teplota přehoupne přes 38°C.
„Teplotu vyšší než třicet osm stupňů, je třeba již začít řešit. Těhotná žena s takovou teplotou, zejména pokud situace přetrvává déle jak 24 hodin, či se ještě zhoršuje, by v každém případě měla bezodkladně kontaktovat lékaře a zdravotní stav s ním probrat. I v těhotenství je možné, po konzultaci s lékařem, nasadit účinné léky na snížení teploty. V těchto případech platí, že teplota vyšší než třicet osm stupňů může být pro ženu a probíhající těhotenství vyšším nebezpečím, že vhodně zvolená terapie,“ říká lékař.
Léky proto teplotě v době těhotenství
Ke snížení teploty v těhotenství je po poradě s lékařem možné užít i některé z volně prodejných léků. Žena by ale s ohledem na svůj zdravotní stav neměla přistupovat k samoléčbě. „Indikace léků se v průběhu těhotenství mění. Některé léky jsou nevhodné v prvním trimestru, to proto, že jejich užití je spojeno s rizikem poškození plodu a nechtěnou ztrátou těhotenství. Jiné jsou naopak nevhodné v posledním trimestru, kdy by jejich vlivem mohlo dojít ke vzniku krvácení či k nežádoucímu prodloužení těhotenství,“ varuje lékař.
Praktické tipy, jak na teplotu a horečku v době těhotenství
Snížit teplotu může pomoci:
- Vlažná sprcha, neměla by však trvat déle než dvě minuty
- Chlazení a ledování čela, tepen v tříslech a na krku
Celkově stav zlepší
- Klid na lůžku
- Dostatečný příjem tekutin
- Pobyt ve vyvětrané místnosti
- Konzumace čerstvého ovoce a zeleniny
Čtěte také: